Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuKord Bezi Üretimi Kursu Sertifika Programı

Kord Bezi Üretimi Kursu Sertifika Programı

Kord Bezi Üretimi Nedir?

Kord bezi, katlanmış ham ipliklerin dokunmasıyla elde edilen kompozit bir üründür. Bu bez, özel yapıştırıcılar kullanılarak üretilir. Tekstil sektöründe kord bezi üretiminde iş sağlığı ve güvenliği kuralları ile ASTM standartlarına uymak önem taşır.

Kord Bezi Üretimi Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde kord bezi üretimi kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Kord Bezi Üretimi Kursu Nedir?

Kord bezi üretimi kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kurs programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin kord bezi üretimi aşamalarına hakim olmaları amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran kord bezi üretimi kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Kord Bezi Üretim Prosesi
 • Çelik Kord Uygulanması
 • Maddelerin Özellikleri
 • Saha, Çalışma Sistemi ve Ekipman Kontrolü
 • Saha Temizliği
 • Hammadde, Ürün ve Kimyasal Madde Depolama
 • Yapışma Testi, Kopma Büküm Testi, Kısalma ve Yapı Tayini Testi
 • Kord Bezinde Sınıflandırma
 • Kod Bezi Üretiminde İş Sağlığı ve Güvenliği

Kord Bezi Üretimi Kursuna Kimler Katılabilir?

Kord bezi üretimi kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Kord Bezi Üretimi Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Kord bezi üretimi kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Online eğitim yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılım sağlayabilir.

Online Kord Bezi Üretimi Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Kord Bezi Üretimi Kursu Kazanımları

Kord bezi üretimi kursu ile kursiyerlerin ASTM standartlarına uygun olarak kord bezi üretebilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Kord bezi üretimi hangi aşamalardan oluşur?
 • Çelik kord nedir?
 • Yıpranma ve arıza durumu için hangi önlemleri almak gerekir?
 • Yapışma testi, kopma büküm testi, kısalma ve yapı tayini testi nasıl yapılır?
 • Kord bezi sınıflandırması neye göre yapılır?

Kord Bezi Üretimi Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Kord bezi üretimi elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Kord Bezi Üretimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için kord bezi üretimi sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Kord Bezi Üretimi Kursu Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Kord bezi üretimi sertifikası, bireyin kord bezi üretimi sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Kord Bezi Üretimi Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı kord bezi üretimi sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.