Ana SayfaKurslarYurt Yöneticiliği Kursu Eğitim Programı

Yurt Yöneticiliği Kursu Eğitim Programı

Yurt Yöneticisi Kimdir?

Yurt müdürü veya yurt yönetim memuru olarak ifade edilen yurt yöneticileri; öğrencilere barınma hizmeti veren yurtlarda çalışırlar. Ortaöğretim ve yükseköğretim düzeyinde hizmet sunan öğrenci yurtları, çeşitli kademelerde yer alan yöneticiler tarafından işletilir. Yurt yöneticisinin sahip olması gereken işletmecilik bilgisi ve yetkinlikleri ile ilgili eğitim kaynaklarından biri ise yurt yöneticiliği kursudur. Kurs programı, yurt yöneticiliği mesleğine tanımaya yönelik temel bilgileri içerir.

Yurt Yöneticiliği Kursu Nedir?

Yurt yöneticiliği kursu kimi eğitim merkezi tarafından Öğrenci barınma hizmetleri yöneticiliği olarak da kursiyere sunulur. Genellikle yurt yöneticiliği eğitimi, sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir. Kurs kapsamında, yurt yöneticinin bilmesi gereken yasal süreçler ve yurt yönetimi hakkında bilgi aktarılır. Kursiyerin, mesleği tanımasına ve mesleği yerine getirmek için gereken şartları öğrenmesine aracılık edilir.

Yurt yöneticiliği kursunda, resmi yönetim süreçlerine ve öğrenciye verilecek hizmetlere yönelik bilgiler sunulur. Bu kapsamda da işletme yönetimi, protokol kuralları ve öğrenci iletişimi gibi derslere yer verilir.

Genel olarak kursun ders içerikleri şu şekildedir:

 • Yurt Yöneticiliğinde Mevzuat Bilgisi
 • Yönetim ve İşletme Bilgisi
 • Barınma ve Beslenme Hizmetleri
 • Yurt Yönetimi ve İşletmeciliği
 • Protokol ve Yazışma Kuralları
 • Yurt Yönetiminde İnsan İlişkileri
 • Öğrenci İşleri
 • Yurt Güvenliği
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Çocuk, Ergen, Genç ve Aileler ile İletişim Kurma
 • Yurt Yöneticiliği Yetkinlikleri
 • Yurt Yöneticisi İçin Mesleki Gelişim

Derslerin tamamlanmasıyla kurs merkezinin düzenlediği sertifika sınavına geçilir. Hazırlanan sınav, kursiyerin eğitim sürecindeki bilgisini ölçmeye yöneliktir. Kursiyer, belirlenen geçme notunu elde etmesi durumunda katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanır.

Yurt Yöneticiliği Kursuna Kimler Katılabilir?

Yurt yöneticiliği eğitim programına, yurt yöneticiliği hakkında bilgi edinmek isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte yurtlarda görev almak için en az ortaöğretim mezunu olmak gerekir. Yükseköğretim kurumlarında görev alacakların ise en az ön lisans mezunu olarak mesleği yerine getirmek beklenir. Bu açıdan yurt yöneticiliği mesleki eğitimine katılacak kişilerin de yurt yöneticisi olma şartlarını karşılayabilecek kişiler olması beklenir.

Online Yurt Yöneticiliği Kursu Var Mı?

Yurt yöneticiliği eğitimi, yüz yüze kurslar kadar online eğitim aracılığıyla da verilir. Yurt yönetim bilgisini ve mesleki standartları konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla temel bilgileri sunar. Bununla beraber online yurt yöneticiliği kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılabilir. Açılan online yurt yöneticiliği eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte eğitim sonunda sertifika verme amacı taşır. Genel olarak online yurt yöneticiliği, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Yurt Yöneticisi Eğitimi Faydalı mıdır?

Online yurt yöneticisi kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve yurt yönetimindeki yasal süreçleri öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online yurt yöneticiliği programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak görülür.

 Yurt Yöneticiliği Kursu Kazanımları

Yurt yöneticiliği eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Öğrenci barınma hizmetleriyle ilgili mevzuat bilgisini,
 • Yurt yönetimi kapsamında ele alınması gereken hizmetleri,
 • Beslenme ve barınma hizmetlerinin nasıl planlanması gerektiğini,
 • Çocuk, ergen ve gençlerle iletişim kurma tekniklerini,
 • Yurt yönetici olmak için gereken bilgi ve becerileri,
 • Temel iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar.

Yurt Yöneticisi Ne İş Yapar?

Yurt yöneticisinin başlıca görevi, yurt ve öğrenciler ile ilgili resmi süreçlerde yer almaktır. Buna bağlı olarak yurt yönetim memurları, öğrenci işleri uygulamalarını ve barınma-beslenme işlerini ele alırlar. Genel olarak yurt müdürü veya yurt sorumlusu tarafından verilen görevler yerine getirerek mesleklerini icra ederler.

Yurt Yöneticisi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, yurt yöneticiliği mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Yurt Yöneticiliği Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan yurt yöneticiliği belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.