Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuÇelik Yapılandırmacı Kursu Sertifika Programı

Çelik Yapılandırmacı Kursu Sertifika Programı

Çelik Yapılandırmacı Kimdir?

Çelik yapılandırmacı, metal işleme, makine ve ilgili işlerde 7213.32 meslek koduyla çalışan meslek elemanlarıdır. Çelik yapılandırmacı unvanıyla çalışan kişiler hem iş talimatlarını hem de iş sağlığı ve güvenliği kurallarını uygulamakla yükümlüdürler. Çelik yapılandırma işleri şöyledir:

 • CNC ve NC makineleri kullanımı
 • CNC abkantta sac bükülmesi
 • Çelik yüzeyde yapılması gereken işlemler (temizleme, renklendirme, parlatma ve boyama)
 • Merdivenler, parmaklıklar, kolonlar, kirişler, sac boruları yapma
 • Toz altı kaynağı yapma
 • Tahribatsız muayene yapma

Çelik Yapılandırmacı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çelik yapılandırmacı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Çelik Yapılandırmacı Kursu Nedir?

Çelik yapılandırmacı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan çelik yapılandırmacı eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin sağlık ve güvenlik şartlarına uygun olarak çelik yapılandırma işlemlerini yapabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel bilgiler de kurs programına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran çelik yapılandırmacı kursu ders içerikleri şöyledir:

 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Çelik Yapılandırma İşlemleri

Çelik Yapılandırmacı Kursuna Kimler Katılabilir?

Çelik yapılandırmacı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Çelik Yapılandırmacı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Çelik yapılandırmacı kurs programı daonline eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes uzaktan eğitim ile verilen programa katılabilir. Online eğitim yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve online eğitimde temel teorik bilgiler aktarılır.  

Online Çelik Yapılandırmacı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Çelik Yapılandırmacı Kursu Kazanımları

Çelik yapılandırmacı eğitimi ile kursiyerlerin çelik yapılandırma sürecinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Çelik yapılandırma yöntemleri nelerdir?
 • Çelik yapılandırma için kullanılan kalıplar nelerdir, bu kalıplar arasındaki farklılıklar nelerdir?
 • Çelik yapılandırma için hangi makine ve ekipmanlar, nasıl kullanılır?
 • CNC abkantta sac bükme nasıl yapılır?
 • CNC puncda hangi teknikle çalışılır?
 • Yüzeylere hangi işlemler uygulanır?
 • Merdivenler, parmaklıklar, kolonlar, kirişler, sac boruları nasıl yapılır?
 • Toz altı kaynağı nasıl yapılır?
 • Tahribatsız muayene nasıl yapılır?
 • Çelik yapılandırma sürecinde iş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken önlemler nelerdir?

Çelik Yapılandırmacı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Çelik yapılandırmacı meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Çelik Yapılandırmacı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için çelik yapılandırmacı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Çelik Yapılandırmacı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Çelik yapılandırma sertifikası, bireyin çelik yapılandırma sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Çelik yapılandırmacı sertifikası olanlar da metal işleri atölyelerinde öncelikli olarak istihdam edilme fırsatına sahip olurlar. Sertifika sahipleri atölyelerin yanı sıra makine metal ve inşaat sektöründe çalışabilirler.

Çelik Yapılandırmacı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı çelik yapılandırmacı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.