Ana SayfaKurslarSanat, Spor, HobiÇanta Yapımı Kursu (Çanta Tasarımı Eğitimi)

Çanta Yapımı Kursu (Çanta Tasarımı Eğitimi)

Çanta Tasarımı Nedir?

Giyim ve perakende sektörünün üretimi en çok desteklenen alanlarından biri de çanta yapımıdır. Çantalar, hem erkek hem de kadınların kullanarak tercih ettiği aksesuarlardan da biridir. Çanta yapımı ve tasarımı da ilgili çanta imalatçılarının ele aldığı dikkat gerektiren bir süreçtir. Bununla birlikte son yıllarda yükselen hobilerinden biri de çanta yapımıdır. Çanta yapımı ve tasarımı, gerekli alan eğitimleriyle evde veya kurs ortamında öğrenilebilecek bilgiler içerir. Çanta yapımı kursu, başlangıç seviye bilgiler edinmekle birlikte ileri düzey tasarım bilgilerini de içererek kursiyere fayda sunar.

Çanta Yapımı Kursu Nedir?

Çanta yapımını detaylı eğitim içerikleriyle ele alan çanta tasarımı kursu, bu konuda temel ve ileri düzey bilgiler edinmek isteyenlere yöneliktir. Halk eğitim merkezleri ve özel kurs merkezleri tarafından verilebilen çanta yapımı eğitimi, farklı ders içeriklerine sahip olabilir. Giriş bilgileri sunan çanta yapımı kursları genel olarak çanta dikişi ve yapımına yönelik uygulanabilir bilgiler sunar. Bazı kurs merkezleri ise moda tasarım kapsamında çanta yapımı ve tasarımını ele alır.

Genel olarak çanta yapımı kursunun ders içerikleri şöyledir:

 • Çanta Terminolojisi,
 • Çanta Konsepti Hazırlama,
 • Çanta Tasarımı Nasıl Yapılır?
 • Çanta İmalatı Nedir?
 • Çanta Çizim Teknikleri Nelerdir?
 • Çanta Dikiş Teknikleri
 • Çanta Üretimi
 • Çanta Süslemesi
 • Çanta Koleksiyonu Oluşturma

Kurs sürecinde çanta üretim aşamalarını içeren derslere ağırlık verilir. Kursiyerin, basit çanta imalatı konusunda uygulanabilir bilgiler edinmesi amaçlanır. Ayrıca bazı kurs merkezleri, tasarım kısmına ağırlık vererek çanta çizimi ve süslemesi hakkında da bilgiler paylaşır. Genel olarak eğitim sonunda kursiyerlere katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir.

Online Çanta Yapımı Kursu Var mı?

Çanta yapımına ilişkin kurslar, çoğunlukla halk eğitim merkezleri tarafından verilir. Yüz yüze çanta yapımı kurslar da nadiren açılırlar. Online çanta yapımı kurs seçeneği ise henüz yoktur. Fiziki ortamda gerçekleşen kurslar da yeterli kontenjanın olmadığı durumlarda açılmaz.

Çanta Yapımı-Tasarımı Kursuna Kimler Katılmalı?

Çanta yapımı-tasarımı kursu, kendi çantasını üretmek ve tasarlamak isteyen herkese açıktır. Eğitimin açıldığı bazı kurs merkezlerinde çanta çizimine yer verildiği için Adobe Illustrator gibi çizim programlarını kullanabilme şartı aranabilir. Genel olarak çanta imalatı ve tasarımı konusunda bilgi edinmek herkes kursa katılabilir.

Çanta Yapımı Kursu Ne İşe Yarar?

Çanta yapımı kursu, kursiyerin kendi çantasını yarabilmesine olanak sağlar. Çanta yapımı için gerekli sürecin ve malzemelerin bilgisini alarak kendi çanta modellerini tasarlayabilir. Yine bir meslek olarak çanta imalatçısı olarak çalışmak isteyenler de edindikleri bilgileri geliştirerek mesleğe adım atabilirler. Kursiyerler mesleki bilgiler kazanarak kendi tasarım atölyelerini açabilir veya imalat atölyelerinde çırak olarak çalışabilirler.

Çanta Yapımı Kurs Sertifikası Ne İşe Yarar?

Çanta yapımı kursu ders içeriklerinin sona ermesiyle sertifika sınavına geçilir. Sertifika sınav uygulaması, her kurs merkezinde yer almamakla birlikte kursiyerlere en azından katılım belgeleri sunulur. Sertifika sınav uygulaması sunan kurs merkezleri ise kendi belirledikleri geçme notunu esas alırlar. Buna göre geçme notunu aşan kursiyerler de çanta yapımı kurs sertifikası almaya hak kazanırlar. Alınan sertifika, kursiyerin alan yeterliliklerini kanıtlayarak çanta yapımı ile ilgili iş sahalarında çalışmasının önüne açar.

Çanta Yapımı Kursu Kazanımları?

Çanta yapımı eğitimi sonunda kursiyerler;

 • Bir giyim aksesuarı olarak çanta yapımında dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Çanta üretimi ve yapımı ile ilgili bilinmesi gereken kavramları
 • Çanta yapım sürecinde uygulanması gereken aşamaları,
 • Çanta tasarım konseptinin nasıl hazırlanacağını,
 • Çanta çizim tekniklerini,
 • Çanta dikiş tekniklerini,
 • Çanta koleksiyonun nasıl hazırlanacağını,
 • Çanta çeşitlerini ve modellerini,
 • Çanta yapımına dair iş yapan alanları,
 • Çanta yapımında kullanılabilecek malzemeleri öğrenmiş olurlar.

Çanta Tasarımı Nasıl Yapılır?

Çanta yapımı kursunu bitirenler, öğrendikleri bilgileri evde uygulayabilirler. Evde bez çanta veya el örgüsü çanta modeli geliştirebilirler. Profesyonel çanta imalatçısı veya tasarımcısı olarak işi ele almak için çizim programları ve üretim aşamaları bilgisine sahip olmak gerekir. Kursiyerler, ileri düzey çanta tasarımı eğitimi alarak tasarım işinin ne şekilde gerçekleşeceğine dair gerekli bilgileri edinirler. Yine tasarım bilgisine sahip olarak çanta modelleri üzerinden kendi konseptlerini ve koleksiyonlarını yaratabilirler. Özellikle moda tasarım öğrencileri ileri bilgiler içeren kurslar ve aldıkları eğitim ile yaratıcı çanta modelleri geliştirebilirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.