Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuYürüyen Merdiven- Yol Sistemleri Bakım Onarım Kursu Programı

Yürüyen Merdiven- Yol Sistemleri Bakım Onarım Kursu Programı

Yürüyen Merdiven- Yol Sistemleri Nedir?

Tehlikeli iş kapsamında olan yürüyen merdiven ve yol sistemleri, insanların ulaşımını gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Bu kapsamda yürüyen merdivenlerin ve yolların etkin bir şekilde kullanılması için kullanım alanına özel olarak birtakım kurulum ve bakım onarım faaliyetleri gündeme gelir.

Özellikle merdivenlerin ve yol sistemlerinin arıza kontrollerini yapmak ve bakım- onarım aşamasına ele almak için gerekli adımlar uygulanır. Bu alanda çalışan meslek elemanları da gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alarak mesleki görevlerini yerine getirirler. Yürüyen merdiven ile yol sistemleri hakkında ön bilgi edinmeye dayalı eğitim kaynaklarından biri ise kurslardır. Yürüyen merdiven ve yol sistemleri bakım onarım kursu, meslek elemanlarının yaptığı işleri konu edinerek bu alanda çalışmak isteyenlere ön bilgiler sunar.

Yürüyen Merdiven- Yol Sistemleri Bakım Onarım Kursu Nedir?

Kurs programı, yürüyen merdivenlerin ve yol sistemlerinin ulaşıma uygun hale gelmesine yönelik yapılan işlemleri aktarır. Bu kapsamda meslek elemanlarının rutin işlerinde dikkat ettikleri aşamalara yer verilir. Yürüyen merdiven -yol sistemleri bakım onarım kursu genellikle tehlikeli işleri barındıran eğitim merkezleri tarafından açılır. Açılan kurs, yürüyen merdivenin kurulum, arıza tespiti ve bakım- onarım işlemlerini konu edinir.

Genel olarak yürüyen merdiven-yol sistemleri bakım onarım kursunun dersleri şöyledir:

 • Yürüyen Merdivenin Kullanım Alanları
 • Elektrik- Elektronik Temel Kavramları
 • Temel PLC Sistemleri Nedir?
 • Yürüyen Merdiven ile Yol Makine Dairesi
 • Yürüyen Merdivenin İç ve Dış Donanımları
 • Yol Sistemleri ve Yürüyen Merdivenlerde Alınan İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri

 Kurs derslerini başarılı şekilde tamamlayanlar, bir sonraki aşama olarak sertifika sınavına katılırlar. Kimi kurs merkezinin tercih ettiği sertifika sınavı çoğunlukla çoktan seçmeli formatta yapılır. Yapılan sınav sonuncunda başarılı olanlara da katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir.

Yürüyen Merdiven- Yol Sistemleri Bakım Onarım Kursu Eğitim Süresi

Kurs, tehlikeli iş kapsamında olduğundan en az 40 saatlik ders süresi içermektedir.

Yürüyen Merdiven- Yol Sistemleri Bakım Onarım Kursuna Kimler Katılabilir?

Kursa, bu alanda ön bilgiler edinmek isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte ilgili alanda gerekli tüm bilgileri öğrenip mesleğe giriş yapmak isteyenlerin, mesleki gereklilikleri karşılamaları gerekir. İş tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında yer aldığından kursiyerlerin mesleğe engel olacak herhangi bir ruhsal veya bedensel soruna sahip olmamaları gerekir.

Online Yürüyen Merdiven ve Yol Sistemleri Bakım Onarım Kursu Var Mı?

Yürüyen merdiven- yol sistemleri bakım onarım eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Uygulanan kurulum-bakım aşamalarını ve mesleki standartları konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online yürüyen merdiven-yol sistemleri kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online yürüyen merdiven ve yol sistemleri bakım onarım eğitimi, alan hakkında ön bilgiler edinmeyi içerir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı da taşır. Genel olarak online yürüyen merdiven- yol sistemleri bakım onarım kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçeneğidir.

Online Yürüyen Merdiven ve Yol Sistemleri Bakım Onarım Eğitimi Faydalı mıdır?

Online yürüyen merdiven-yol sistemleri bakım onarım kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video veya PDF içerik aracılığıyla iş esnasında uygulanması gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online yürüyen merdiven ve yol sistemleri bakım onarım programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

 Yürüyen Merdiven ve Yol Sistemleri Bakım Onarım Kursu Kazanımları

Eğitimi başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Yürüyen merdivenlerinin kullanım alanlarını ve işlevlerini,
 • Yürüyen merdivenlerinin çalışma mantığını,
 • Yürüyen merdiven kurulumunun hangi işlemleri içerdiğini,
 • Yürüyen merdiven kurulumu ve bakımında izlenen aşamaları,
 • Yol ve ulaşım sistemleri kurulumu ve bakımında alınan İSG önlemlerini,
 • Temel PLC sistemini,
 • Yürüyen merdivenin iç ve dış donanımlarını,
 • PLC aracılığıyla motor ve ünite kontrollerinin nasıl yapılacağını öğrenmiş olurlar.

Yürüyen Merdiven ve Yol Sistemleri Bakım Onarım Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, alanın temel bilgilerine aşina olduğunu gösteren unsurlardan biridir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Yürüyen Merdiven ve Yol Sistemleri Bakım Onarım Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan kurs belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB ya da üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Heykel Kursu Sertifika Programı
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.