Büro Makineleri Teknik Servisi Kursu

Büro Makineleri Teknik Servisi Nedir?

Büro makinelerinin kurulum, bakım ve onarım faaliyetleri teknik servis tarafından yapılır. Teknik servis kapsamında da büro makinesinin kurulum ve bakımı için gerekli olan iş sağlığı ve güvenliği adımları konu edinir. Teknik serviste görevli olan meslek elemanlarının bilgi kaynaklarından biri ise büro makineleri teknik servisi kursudur. Kurs programı, teknik servis elemanının yaptığı işleri konu edinerek kursiyere bilgi aktarır.

Büro Makineleri Teknik Servisi Kursu Nedir?

Ofis içinde yer alan büro makineleri, bazı sebeplerden ötürü bakım ve onarıma ihtiyaç duyar. Büro makineleri teknik servisi kursu da herhangi bir teknik sorundan ötürü çalışmayan makinelerinin nasıl onarılacağını işler. Büro makineleri teknik servisi kursu çoğunlukla halk eğitim veya meslek edindirmeye yer veren kurs merkezleri tarafından kursiyere sunulur. Verilen kurs, büro makinelerinin tanıtımını ve büro makinelerinde çıkabilecek arıza ile bakım işlemlerine değinir.

Genel olarak büro makineleri teknik servisi kursunun dersleri şöyledir:

 • Büro Makineleri Tanıtımı
 • Temel Elektrik ve Elektronik Bilgisi
 • Elektrik Devre Kurulumu
 • Bilgisayar Kullanımı
 • Büro Makineleri İçin Bilgisayar Destekli Uygulamalar
 • Ofis ve Baskı Makinelerinin Kurulum ve Bakımı
 • Büro Makinelerinde Arıza Tespiti
 • Büro Makineleri Teknik Servisi İş Sağlığı ve Güvenliği

Kursun ders içeriklerinin tamamlanmasıyla kurs merkezi tarafından yapılan sertifika sınavına geçilir. Kimi kurs merkezi çoktan seçmeli sınav yaparken kimisi de bilgi ölçmek için pratik uygulamalara yer verir. Genel olarak ise kurs bitirme belgesi yerine geçen katılım belgesi veya büro makineleri teknik servisi sertifikası verilir.

Büro Makineleri Teknik Servisi Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunar.

Büro Makineleri Teknik Servisi Kursuna Kimler Katılabilir?

Büro makineleri teknik servisi kursu, bu alanda çalışmak isteyen ve ön bilgiler kazanmak isteyenlere yöneliktir. Bununla birlikte bu alanda çalışmak isteyenlerin, işin tehlikeli iş kapsamında yer aldığını bilmeleri gerekir. Yine mesleki bilgi açısından temel elektrik-elektronik bilgisine de sahip olmak lazımdır.

Online Büro Makineleri Teknik Servisi Kursu Var mı?

Büro makineleri teknik servisi eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Büro makinelerinin kurulum-bakım ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da sunulur. Bununla beraber online büro makineleri teknik servisi kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online büro makineleri teknik servisi kursu, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online kalite kontrol elemanı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Büro Makineleri Teknik Servisi Kursu Faydalı Mıdır?

Online kalite kontrol elemanı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online kalite kontrol elemanı programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Büro Makineleri Teknik Servisi Kursu Kazanımları

Eğitim sürecini başarıyla tamamlayanlar;

 • Büroda kullanılan makineleri,
 • Bürodaki makinelerinin ne işe yaradığını,
 • Büro makinelerinin teknik kurulumunun nasıl yapılacağını,
 • Yazıcı, faks, yazar kasa, POS, barkod cihazlarının bakımı ve onarımı,
 • Büro makine ve cihazlarında arıza tespit işlemlerini,
 • Büro makinesi kurulumu ve bakımında uyulması gereken iş sağlığı ve güvenliği adımlarını öğrenmiş olurlar.

Büro Makineleri Teknik Servis Elemanı Ne İş Yapar?

Büro makineleri teknik servis elemanının başlıca işi, ofisteki makinelerinin kurulumunu ve bakımını ele almasıdır. Bu kapsamda görev alan teknik servis elemanı, ilgili makine veya cihazın arıza tespitini yaparak işe başlar. Arıza tespitinin tamamlanmasıyla gerekli bakım ve onarım işlerine geçilir. Meslek elemanları görevleri sırasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alarak işlerini tamamlarlar.

Büro Makineleri Teknik Servisi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, büro makineleri teknik servisi işine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Büro Makineleri Teknik Servisi Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan büro makineleri teknik servisi kursu; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği ve işi yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılamış olurlar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.