Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuBitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Kursu Sertifika Programı

Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Kursu Sertifika Programı

Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Nedir?

Bitkisel ve hayvansal yağ üretimi, gıda teknolojisi kullanılan işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği kurallarına göre yapılır. Hijyen tedbirleri alınması da önem taşır. Bitkisel ve hayvansal yağ üretiminden sorumlu meslek elemanı olarak çalışanlar;

 • Bitkisel ve hayvansal yağın özellikleri,
 • Yağ yapmak için kullanılan hammaddeler,
 • Hammaddelerin analizi,
 • Yağ üretimi aşamalarının detayları hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde bitkisel ve hayvansal yağ üretimi kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Kursu Nedir?

Bitkisel ve hayvansal yağ üretimi kursu gıda ve tarım sektöründe bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilen bir eğitim programıdır. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin bitkisel ve hayvansal yağ üretimi konularında bilgilendirilmesi amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ders içerikleri şöyledir:

 • Çalışanların İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği
 • Bitkisel ve Hayvansal Yağın Özellikleri
 • Bitkisel ve Hayvansal Yağ Yapımı
 • Yağ Üretiminde Kullanılan Hammaddeler
 • Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Aşamaları

Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Kursuna Kimler Katılabilir?

Bitkisel ve hayvansal yağ üretimi kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin bitkisel ve hayvansal yağ üretimi sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Bitkisel ve hayvansal yağ üretimi eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Eğitim yeterli katılımcı olması durumunda açılır ve temel bilgiler paylaşılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir.

Online Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Kursu Kazanımları

Bitkisel ve hayvansal yağ üretimi eğitimi ile kursiyerlerin gıda teknolojisinin kullanıldığı tesislerde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Bitkisel ve hayvansal yağ yapı bakımından nasıldır, aralarında nasıl farklılık vardır?
 • Yağ yapımında kullanılan hammaddeler nelerdir?
 • Hammaddeler nasıl analiz edilir?
 • Bitkisel ve hayvansal yağ üretimi aşamaları nasıldır?

Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretim Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Bitkisel ve hayvansal yağ üretim elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için bitkisel ve hayvansal yağ üretimieğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Bitkisel ve hayvansal yağ üretimi sertifikası, bireyin sektörde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Bitkisel ve hayvansal yağ üretimi sertifikası olanlar da gıda ve tarım sektöründe istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Bitkisel ve Hayvansal Yağ Üretimi Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı bitkisel ve hayvansal yağ üretimi sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.