Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeBulaşıkhane Görevlisi Kursu Sertifika Programı

Bulaşıkhane Görevlisi Kimdir?

Bulaşıkhane görevlisi, yiyecek içecek hizmetleri verilen tüm işletmelerde ihtiyaç duyulan meslek elemanıdır. Meslek elemanları, görev ve sorumluluklarını yerine getirirken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almak, çevre kirliliğine ve israfa karşı önlem almak ve çalışma ortamının hijyeni sağlamak zorundadır. Aynı zamanda makine kullanım talimatlarına uymak ve periyodik işlere ilişkin gerekli raporları düzenlemek zorundadır.

Bulaşıkhane Görevlisi Kursu Süresi

Bulaşıkhane görevlisi kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 144 ders saati olarak belirlenmiştir.

Bulaşıkhane Görevlisi Kursu Nedir?

Bulaşıkhane görevlisi kursu, genellikle belediyelerin eğitim kurumları tarafından verilen eğitim programıdır. Bulaşıkhanede çalışmak isteyen kişilerin katılım sağladığı kursun, kurumsal eğitim programlarına dahil edilmesi de mümkündür.

Eğitim sonunda katılım belgesi veya MEB onaylı bulaşıkhane görevlisi sertifikası verilir. Kurs programında kursiyerlerin, bulaşıkhane faaliyetleriyle ilgili periyodik işlemlerin yanı sıra hijyen ve sanitasyon ile çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgilendirilmeleri amaçlanır.

Mesleki yeterlilik kazandıran, bulaşıkhane görevlisi kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Çevre Koruma
 • Hijyen ve Sanitasyon
 • Genel Alan ve Donanım Temizliği
 • Bulaşıkhane Faaliyetleri ile İlgili Periyodik İşlemler

Bulaşıkhane Görevlisi Kursuna Kimler Katılabilir?

Bulaşıkhane görevlisi kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir.

Online Bulaşıkhane Görevlisi Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Bu nedenle bulaşıkhane görevlisi kursunun da online eğitim olarak verilmesi mümkündür. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir. Online kurs programının açılması için yeterli sayıda talep olması beklenir

Online Bulaşıkhane Görevlisi Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Bulaşıkhane Görevlisi Kursu Kazanımları

Bulaşıkhane görevlisi kursuile kursiyerlerin yiyecek içecek hizmetleri sunan işletmelerde bulaşıkhanede çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Bulaşıkhane görevlisi hangi görev ve sorumlulukları yerine getirir?
 • Bulaşıkhanede hijyen ve sanitasyon için yapılan işlemler nelerdir?
 • Bulaşıkhanede kullanılan araç ve gereçler nelerdir?
 • Mutfak pişirme ve servis araçları nelerdir?
 • Duvar yüzey türleri nelerdir, hangi yüzey türünde nasıl temizlik yapılması gereklidir?
 • Zemin silme yöntemleri nelerdir?
 • Bulaşıkhane kullanılan araç gereçlerin temizliği nasıl, neye göre yapılır?
 • Bulaşık makinesinin bakımı nasıl yapılır?
 • Bulaşık makinesi yerleştirme işlemi neye göre, hangi sırada yapılır?
 • Davlumbaz ve filtrelerin temizliğinde nelere dikkat etmek gereklidir?
 • Soğutucuların temizlik aşamaları nelerdir?
 • Kırık ve zayi raporda nasıl belirtilir?

Bulaşıkhane Görevlisi Olmak İçin Gerekenler

Bulaşıkhane görevlisi olmak için eğitim zorunlu değildir. Bununla birlikte işletmelerin istihdam için öncelikli tercihi mesleki eğitimin alınmış olmasıdır. Nitekim çoğunluk bu kursa, eğitim sonunda verilen belge için katılım sağlar. Mesleği yapacak kişilerin hijyen ve kişisel bakım konusunda hassas olmaları kritik önem taşır.

Bulaşıkhane Görevlisi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için bulaşıkhane görevlisi sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45-50 puan olarak belirlenmiştir.

Bulaşıkhane Görevlisi Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Bulaşıkhane görevlisi sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Bulaşıkhane görevlisi sertifikası olanlar da yiyecek içecek hizmetleri sunulan işletmelerde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Bulaşıkhane Görevlisi Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı bulaşıkhane sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.