Ana SayfaKurslarKurumsal EğitimlerARGE ve İnovasyon Eğitimi Sertifika Programı

ARGE ve İnovasyon Eğitimi Sertifika Programı

ARGE ve İnovasyon Nedir?

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununa göre ARGE, bilginin süreç, sistem ve uygulama tasarlamak için kullanılması amacıyla yürütülen çalışmalardır. Bu çalışmalar yaratıcı olmak zorundadır. Bu noktada inovasyon devreye girer. İnovasyon, yaratıcı fikirlerin ekonomik alanlara uyarlanmasıdır. ARGE ve inovasyon hem deneysel hem de teorik olarak yapılır.

ARGE ve İnovasyon Eğitimi Nedir?

ARGE ve inovasyon eğitimi kurumsal eğitim programlarından biridir. İş profesyonellerinin katılım sağladığı eğitimin amacı, kursiyerlerin inovasyonu kültür haline getirmek ihtiyaç duyduğu bilgileri sağlamaktır. Kurumsal destek programlarına dahil edilen bu eğitim ARGE ve inovasyon yönetimi eğitimi olarak da adlandırılır.

Eğitim sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ders içerikleri şöyledir:

 • Düşünme ve Problem Çözme Teknikleri
 • Teknoloji Yönetimi
 • İnovasyon Yönetimi
 • Ar-Ge ve Fikri Mülkiyet
 • Ar-Ge Finans Analizi
 • Ar-Ge Performans Değerlendirme ve Raporlama
 • Ürün Tasarım ve Geliştirme Yönetimi
 • İnovatif Kurum Kültürü

ARGE ve İnovasyon Eğitimine Kimler Katılabilir?

ARGE ve inovasyon yönetimi eğitimi okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır. Eğitim istihdamda doğrudan etkili olmayabilir; fakat eğitimde öğrenilen bilgiler Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji odaklı birimlerinde çalışmak için etkili olabilir. Bu nedenle özellikle de üniversite mezunu olmak avantaj sağlar. Nitekim eğitimin katılımcıları mühendisler ve teknik uzmanlardır.

Online ARGE ve İnovasyon Eğitimi Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. ARGE ve inovasyon eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes uzaktan eğitim programına katılabilir. Online ortamda düzenlenen sertifika programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Eğitimde temel teorik bilgiler verilir.

Online ARGE ve İnovasyon Eğitimi Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

ARGE ve İnovasyon Eğitimi Kazanımları

ARGE ve inovasyon eğitimiile kursiyerlerin ARGE ve inovasyon konularında bilgi sahibi olarak ARGE projeleri hazırlayabilecek yeterliliği kazanmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Ar-Ge, inovasyon finansman desteği sağlayan kuruluşlar nelerdir?
 • Proje hazırlamak işletmelere nasıl fayda sağlar?
 • Dünyada Ar-Ge ve inovasyona yapılan yatırımlar nelerdir?
 • Ar-Ge’de kullanılan teknikler nelerdir?
 • Yaratıcı düşünme teknikleri nelerdir?
 • Problem çözme teknikleri nelerdir?
 • Proje yönetim sürecinde İnovatif fikir üretmek için ne yapmak gerekir?
 • Eğitimde ar ge projelerinin oluşturulma süreçlerini ne şekillendirir?

ARGE ve İnovasyon Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için ARGE ve inovasyon sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

ARGE ve İnovasyon Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. ARGE ve inovasyon sertifikası sertifikası, bireyin ARGE sürecinde çalışmak için yeterli bilgiye sahip olduğunu gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. ARGE ve inovasyon sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

ARGE ve İnovasyon Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı ARGE ve inovasyon sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.