Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeZeytin Yetiştiriciliği Eğitimi Sertifika Programı

Zeytin Yetiştiriciliği Eğitimi Sertifika Programı

Zeytin Yetiştiriciliği Nedir?

Tarımsal faaliyetlerde önemli bir paya sahip olan zeytin tarımı, zeytin yetiştiricileri aracılığıyla üretime ve tüketime sunulur. Geleneksel zeytin yetiştiriciliği yanında modern tarım usullerini takip eden teknolojik destekli zeytin tarımı da yapılır. Zeytin yetiştiricileri, genel olarak bulundukları yörenin hakim tarımını sürdürmeyi alışkanlık edinerek mesleklerini yerine getirirler. Bir de sıfırdan zeytin yetiştiriciliği aşamalarını öğrenmek isteyenler vardır. Bu kişiler için açılan zeytin yetiştiriciliği eğitimleri de mesleki bilgiler sunarak kursiyerin ilgili alanda çalışabilmesine olanak sağlar.

Zeytin Yetiştiriciliği Kursu Nedir?

Zeytin yetiştiriciliği kursu, zeytinin tarımsal değerine dair bilgiler ve zeytin yetiştiriciliğin nasıl yapılması gerektiğini aktarır. Genellikle eğitim, tarımsal faaliyetler üzerine kurulu merkezi kurumlar tarafından verilir. Zeytin yetiştiriciliği eğitimi, önemli bir tarım faaliyetinin nasıl ele alınması gerektiğine değinir. Buna yönelik hazırlanan ders içerikleri de kursiyerin profesyonel zeytin yetiştiriciliğini tanımasına vesile olur.

Zeytin yetiştiriciliği eğitim programı, bu tarım yetiştiriciliğine dair de önemli bilgiler içerir. Türkiye’de önemli bir potansiyele sahip olan zeytin tarımının aşamalarına yer vererek doğru yöntemlerin neler olduğunu belirtir. Ayrıca kurs, zeytin yetiştirme koşullarını içeren derslere aktararak da kursiyerin dikkat etmesi gerekenleri aktarır. Yine zeytin yetiştirme sürecindeki riskleri ve risklere karşı alınması gereken önlemler de eğitim konularından biridir.

Zeytin yetiştiriciliği kursu genel ders içerikleri şu şekildedir;

 • Zeytin Yetiştiriciliği Nedir?
 • Zeytin Hastalık ve Zararlıları
 • Türkiye’de Zeytin Tarımı
 • Zeytin Ağaçlarının Yetiştirme Koşulları Nelerdir?
 • Zeytin Yetiştiricisi İçin İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Fidan Seçimi ve Fidan Yetiştirme Süreci
 • Fidan Bakımı
 • Arazide Zeytin Tarımına Hazırlık
 • Organik Gübreleme Nedir, Nasıl Yapılır?
 • Kimyasal Gübreleme Nedir, Nasıl Yapılır?
 • Zeytin Yetiştirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğitim, zeytin yetiştiriciliği konusunda genel olarak teorik bilgi akışı sunar. Yine

Zeytin Yetiştiriciliği Uzaktan Eğitim Var mı?

Güncel olarak zeytin yetiştiriciliği eğitiminin, online koşullarda karşılığı bulunmamaktadır. Ayrıca genel olarak kurs, yeterli talebin olmadığı durumlarda kapanan kurslar arasındadır. Bundan dolayı yüz yüze koşullarda eğitim sunan zeytin yetiştiriciliği kursu da nadiren açılır.

Zeytin Yetiştiriciliği Kursuna Kimler Katılabilir?

Zeytin yetiştiriciliği kursları, zeytin tarımına dair bilgi edinerek pratikte bunu uygulamak isteyenlere yöneliktir. Bu bakımdan eğitim, zeytin yetiştiriciliğini tanımak isteyen herkese açıktır. Ayrıca halihazırda zeytin yetiştiricisi olarak çalışan çiftçilere yönelik de zeytin yetiştiriciliği eğitimleri verilir.

Zeytin Yetiştiriciliği Kurs Sertifikası Ne İşe Yarar?

Zeytin yetiştiriciliği eğitim programının teorik bilgi akışından sonra sertifika sınavı uygulamasına geçilir. Zeytin yetiştiriciliği kursu, nadiren açıldığı için sertifika sınavına dair bilgi azdır. Genel olarak sertifika veya katılım belgesi sunan kurslarda olduğu gibi çoktan seçmeli sınav formatına yer verilir. Gerçekleşen sınav sonrası katılımcılara sertifika veya katılım belgesi sunulur. Alınan belge, zeytin yetiştiriciliği hakkında bilgi edinildiği belgelemeye yarar. Kursiyer eğitime katılarak gerekli bilgileri öğrenir ve tarım sürecinde dikkatli hareket etmeyi amaçlar.

Zeytin Yetiştiriciliği Kurs Kazanımları

Eğitim sonunda kursiyerler;

 • Zeytin tarımının genel durumunu,
 • Zeytin yetiştiriciliği için gerekli ortam ve koşulların neler olduğunu,
 • Fidan seçimi, ekimi ve bakımının nasıl yapılması gerektiğini,
 • Zeytin yetiştirme sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri,
 •  Organik ve kimyasal gübrelemenin ne olduğunu,
 • Arazide zeytin tarımının gerekli unsurlarını öğrenmiş olurlar.

Zeytin Yetiştiricisi Nasıl Olunur?

Zeytin yetiştiricisi genel olarak mesleki bilgileri, deneyim yoluyla öğrenir. Deneyim ise aile mirası ve yörenin zeytin tarımına olanaklı olmasıyla mümkündür. Zeytin yetiştiricisi olarak çalışmak için zeytin üretiminin bir numaralı bölgelerinde kalıcı ikametgah önemli bir unsurdur. Türkiye’de zeytin tarımı, Ege bölgesi başta olmak üzere Marmara ve Akdeniz bölgesinde yoğundur.

Zeytin yetiştiricileri de bu bölgelerin yöre sakinleri olarak aileden miras aldıkları zeytin yetiştirmeyi devam ettirirler. Zeytin yetiştirme eğitimlerinin birçoğu da bu alanda hizmet sağlayan çiftçilere yöneliktir. Genel olarak zeytin yetiştirme işini gerçekleştirmek için alınan eğitim tek başına yeterli değildir. Uzun vadede tarımsal faaliyetleri yerine getirmek için yeterli sermaye, tarıma ilgi ve tarımsal destek gerekir. Zeytin yetiştiricisi olmak isteyen birinin de maddi birikime sahip olarak tarım faaliyetlerine girişmesi beklenir. Başarılı bir zeytin yetiştiricisi ise maddi birikim ile birlikte zeytin yetiştiriciliği hakkındaki bilgilere açık olarak kendini çiftçi olarak yetiştirir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.