SPSS Kursu

SPSS Nedir?

SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), 1968 yılından bu yana veri analizi yapma amacıyla kullanılan bir bilgisayar programıdır. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan SPSS programları farklı kurum ve kuruluşlar tarafından en fazla tercih edilen yazılımların başında gelmektedir. SPSS nedir sorusunun en net cevabına gelecek olursak; SPSS grafik çizmeyi, verileri depolamayı, istatistiksel analiz yapmayı sağlayan bir yazılımdır.

Özellikle sosyal bilimler alanında kullanılsa da SPSS, sağlık, eğitim, tekstil gibi birçok büyük sektör tarafından tercih edilmektedir. Pazar araştırmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için kurumlar tarafından temel ihtiyaç olarak sayılabilir demek bu noktada yanlış bir ifade olmayacaktır. Ayrıca anket şirketleri de çalışmalarını SPSS aracılığıyla ile doğru ve detaylı bir şekilde analiz edebilmektedir.

SPPS Kursu Nedir?

SPSS programını kullanabilmek için öncelikle programın uygun olan güncel bir sürümüne sahip olmak gerekmektedir. Bununla birlikte SPSS kullanacak kişilerin istatistik için gerekli ön bilgiye de sahip olmaları önemli bir şarttır. Bu iki gereklilik SPSS kursları ile kolayca sağlanabilmektedir.

SPSS kursu sayesinde verilerin girişi yapıldığı ve istenen sonuca götürecek işlemlerin uygulandığı SPSS programı ile ilgili tüm eğitimler kolaylıklar öğrenilebilmektedir.

SPSS eğitimin amacı, veri analizinde en yaygın kullanılan paket programı olması ve örnek veri dosyaları üzerinden istatistiksel analizleri birebir yaparak öğretmesidir.

SPSS kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri özgün olmaktır. Eğitim esnasında bu noktada çok dikkatli olmak gerekmektedir. Herhangi bir anketten ya da araştırmadan beklenilen sonucun gelebilmesi için hangi işlemlerin yapılacağı o ankete özgü bir şekilde belirlenmelidir. Taklit yöntemiyle yapılan analizlerin doğru sonuç alma oranı oldukça düşüktür.

SPPS Kursu Eğitim İçeriği Nedir?

 • Teorik altyapının öğrenilmesi
 • Değişkenler için ölçüm düzeyleri
 • SPSS programına giriş
 • SPSS’te değişken tanımlanması
 • Veri girişi
 • Frekans analizi
 • Betimleyici analizler
 • Güvenilirlik analizi
 • Korelasyon analizi
 • Hipotez testleri
 • T-test, ANOVA, Ki-Kare
 • Regresyon analizi
 • SPSS Uygulama Çalışmaları

SPSS Kursunun Faydaları Nelerdir?

SPSS kurslarında alacağınız eğitim kapsamında, SPSS programları ile ilgili teknik ve pratik tüm içerikleri elde edeceksiniz bununla birlikte SPSS programlarında analiz yapma ve SPSS çıktıları yorumlama eğitimi alarak alanda uzmanlaşma fırsatınız olacaktır.

Temel düzeyden ileri seviyeye doğru devam edecek eğitimler ile, SPSS programı tanınacak, veri girişi, veri temizlemeyle birlikte, tüm kursiyerler ileri düzeyde analiz yapmayı öğrenip bu analizleri APA formatında yorumlayabilecek seviyeye gelecekler.  

SPPS Kursuna Kimler Katılabilir?

SPPS eğitimi veren kurslara katılmak isteyen kişiler için belirli bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. SPPS kursuna sosyal bilimler alanında proje, tez ve araştırma yapan kişiler sosyal bilimler alanında çalışma yürütürken temel istatistik konuları noktasında bilgi sahibi olması gerekenler, yüksek lisans tezi, doktora tezi, dönem içi eğitim projeleri hazırlayan öğrenciler ve akademik çalışma yaparak anket geliştirip veri analizi yapmak isteyenler katılım gösterebilirler. Bununla birlikte SPPS eğitimi çalıştıkları kurumlarda istatistiksel raporlar hazırlayan ve SPSS aracılığı ile sosyal veri analizi yapmak isteyen çalışanlar içinde oldukça uygun ve gerekli bir eğitimdir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.