Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuKuyu Bakım İşleri Kursu Sertifika Programı

Kuyu Bakım İşleri Kursu Sertifika Programı

Kuyu Bakım İşleri Nedir?

Kuyu bakım işleri, mesleki eğitim almış kişiler tarafından belirli kurallara göre yapılan işlemlerdir. Kuyu bakım işlerinden sorumlu meslek elemanlarının görevleri şöyledir:

 • Kuyu ve bürlerin bakım ve onarımını yapmak
 • Yüksek basınçlı kompresör sistemi kullanarak sondaj kuyusunu temizlemek
 • Kuyudaki bakterileri temizlemek
 • İş ortamında iş sağlığı ve güvenliği için önlem almak ve kuralları uygulamak

Kuyu Bakım İşleri Eğitimi Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde kuyu bakım işleri kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Kuyu Bakım İşleri Kursu Nedir?

Kuyu bakım işleri kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kuyu bakım işleri eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak kuyu bakım işleri yapabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran kuyu bakım işleri kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Kömürün Oluşumu
 • Kömür Çeşitleri
 • Yer Altında Kullanılan Madencilik Terimleri
 • Ocak Gazları
 • Havalandırma Çeşitleri
 • Patlayıcı Madde
 • Tahkimat

Kuyu Bakım İşleri Kursuna Kimler Katılabilir?

Kuyu bakım işleri kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin kuyu bakım işleri sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Kuyu Bakım İşleri Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Kuyu bakım işleri eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online kuyu bakım işleri kurs programına kayıt olabilir.

Online Kuyu Bakım İşleri Eğitimi Faydalı Mıdır?

Online kuyu bakım işleri kursu ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Kuyu Bakım İşleri Kursu Kazanımları

Kuyu bakım işleri kursu ile kursiyerlerin madencilik sektöründe çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde genel olarak şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Sondaj kuyu inkişafı(temizliği için ne kullanılır?
 • Kuyudaki bakterilerin temizlenmesi nasıl fayda sağlar?
 • Ocak gazı çeşitleri nelerdir?
 • Kuyu bakım işlerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken önlemler nelerdir?

Kuyu Bakım İşleri Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Kuyu bakım işleri elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Kuyu bakım işlerinden sorumlu kişilerin disiplinli olmaları ve yüksek sorumluluk bilincine sahip olmaları önem taşır.

Kuyu Bakım İşleri Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için kuyu bakım işleri sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler kuyu bakım işleri sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Kuyu Bakım İşleri Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Kuyu bakım işleri sertifikası, bireyin madencilik sektöründe kuyu ve bürlerin bakım meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Kuyu bakım işleri sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Kuyu Bakım İşleri Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı kuyu bakım işleri sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.