Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuJeofizik Cihaz Operatörlüğü Kursu Sertifika Programı

Jeofizik Cihaz Operatörlüğü Nedir?

Jeofizik operatörlüğü jeofizik cihazlarının imal edilmesi, cihazlardaki arızaların tespit edilerek sorunsuz çalışmasını sağlamak üzere onarılması ve bakımının yapılması işlemleridir. Tüm bu işlemler yalnızca mesleki eğitim almış operatörler tarafından yapılır. Jeofizik operatörleri iş talimatları ile makine kullanım kılavuzunun yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği kurallarını da baz almakla yükümlüdür.

Jeofizik Cihaz Operatörlüğü Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde jeofizik operatörlüğü kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Jeofizik Cihaz Operatörlüğü Kursu Nedir?

jeofizik cihaz operatörlüğü eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan jeofizik cihaz operatörlüğü kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin jeofizik cihazlarının neler olduğu ve nasıl kullanıldığı, cihazların ne işe yaradığı, nasıl kurulduğu ve bakım ve onarımının nasıl yapıldığı konularında bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran jeofizik cihaz operatörlüğü kursu ders içerikleri şöyledir:

  • Jeofizik Cihaz Operatörlüğünde İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Jeofizik Cihaz Operatörünün Kullanacağı Cihazlar
  • Jeofizik Ölçüm Cihazlarında Arıza Tespiti
  • Jeofizik Ölçüm Cihazlarında Bakım ve Onarım

Jeofizik Cihaz Operatörlüğü Kursuna Kimler Katılabilir?

Jeofizik cihaz operatörlüğü kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Jeofizik Cihaz Operatörlüğü Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Jeofizik cihaz operatörlüğü kursu eğitim programı daonline eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes uzaktan eğitime katılabilir. Uzaktan eğitim kurs programı, yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve kursiyerlerin meslekle ilgili temel konular hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanır.  

Online Jeofizik Cihaz Operatörlüğü Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Jeofizik Cihaz Operatörlüğü Kursu Kazanımları

Jeofizik cihaz operatörlüğü eğitimi ile kursiyerlerin jeofizik ölçüm üretimi ve bakım onarım işlerinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Jeofizik cihaz operatörlüğü nedir, operatörlerin görev ve sorumlulukları nelerdir?
  • Jeofizik ölçüm cihazları nelerdir, bu cihazlar nasıl kullanılır?
  • Jeofizik ölçüm cihazlarında bakım nasıl yapılır?
  • Ölçüm cihazlarında arıza tespiti için kullanılan yöntemler nelerdir?
  • Jeofizik cihaz operatörlerinin iş sağlığı ve güvenliği bakımında dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Jeofizik Cihaz Operatörü Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Jeofizik cihaz operatörü olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Jeofizik cihaz operatörü olarak çalışacak meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Jeofizik Cihaz Operatörlüğü Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için jeofizik cihaz operatörlüğü sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Jeofizik Cihaz Operatörlüğü Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Jeofizik cihaz operatörlüğü sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Jeofizik cihaz operatörlüğü sertifikası olanlar da sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Jeofizik Cihaz Operatörü Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı jeofizik cihaz operatörü sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.