Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeTurp Yetiştiriciliği Kursu Eğitim Programı

Turp Yetiştiriciliği Kursu Eğitim Programı

Turp Yetiştiriciliği Nedir?

Sebze yetiştiriciliğinin en verimli ürünlerinden biri de turptur. Buna bağlı olarak da turp yetiştiriciliği üretimi pek çok ülkede ele alınan tarım faaliyetlerindendir. Turp yetiştirme aşamalarında ise bitkinin tanınması ve üretimi için gerekli önlemlerin alınması adımlarına dikkat etmek önemlidir. Bu kapsamda da turp yetiştirirken bilgi ve deneyim sahibi olacak kaynaklara yönelmek gerekir. Turp yetiştiriciliğine dair bilgi kaynaklarından biri ise turp yetiştiriciliği kursudur.

Turp Yetiştiriciliği Kursu Nedir?

Turp yetiştiriciliği kurs programı, sebze yetiştiriciliği ve turpun üretim teknikleri hakkında bilgi aktarır. Turp yetiştiriciliği kursu, genellikle Tarım ve Orman Bakanlığının yetkilendirdiği tarım il müdürlükleri, halk eğitim ve bazı sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir. Ayrıca turp yetiştiriciliği eğitimi, yeterli kursiyer talebinin olması durumunda açılır. Açılan kurs; turp yetiştirme aşamalarını, üretim tekniklerini ve arazide yapılması gereken hazırlıkları konu edinir.

 • Turpun Bitkisel Özellikleri
 • Turp Bitkisinin Ekolojik Özellikleri
 • Turp Çeşitleri
 • Turp Ekim Alanı ve Arazi Ön Hazırlıkları
 • Turp Yetiştiriciliğinde Kalite Yönetimi
 • Turp Yetiştiriciliğinde İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Turp Yetiştirme Teknikleri
 • Turp Gübreleme ve Sulama Teknikleri
 • Turp Yetiştiriciliğinde Hastalık ve Zararlılarla Mücadele Yöntemleri

Ders içeriklerinin sona ermesiyle sertifika sınav uygulamasına geçilir. Sertifika sınavı, kursiyerin bilgi kazanımını ölçmeye yöneliktir. Kursiyer, belirlenen geçme notu ve üzerinden puan alması durumunda katılım belgesi veya turp yetiştiriciliği kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Turp Yetiştiriciliği Kursuna Kimler Katılabilir?

Turp yetiştiriciliği kursuna, turp yetiştirme aşamaları hakkında bilgi ve fikir edinmek isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte turp ve sebze yetiştirme alanında üretim yapacak kişilerin, tarım faaliyetlerine yönelik bilgi ve deneyimlere açık olmaları gerekir.

Online Turp Yetiştiriciliği Kursu Var Mı?

Turp yetiştiriciliği eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir.  Turp yetiştirme aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online turp yetiştiriciliği kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online turp yetiştiriciliği eğitim programı, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online turp yetiştiriciliği programı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Turp Yetiştiriciliği Kursu Faydalı Mıdır?

Online turp yetiştiriciliği kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerik aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online turp yetiştiriciliği kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Turp Yetiştiriciliği Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla bitirenler;

 • Turp yetiştiriciliği kapsamında sebze yetiştirme koşullarını,
 • Turp bitkisinin ekolojik ve mevsimsel isteklerini,
 • Turp çeşitlerini,
 • Turp yetiştiriciliği için arazide hangi hazırlıkların yapılması gerektiğini,
 • Sebze yetiştiriciliğinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini,
 • Turp yetiştiriciliğinde üretim tekniklerini,
 • Turp yetiştiriciliğinde gübreleme ve sulama tekniklerini,
 • Sebze ve turp yetiştiriciliğinde bilinmesi gereken hastalık ve zararlıları,
 • Hastalık ve zararlılar ile mücadele yöntemlerini öğrenmiş olurlar.

Turp Yetiştiriciliği Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, turp yetiştiricisi mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan kurs belgesi, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Turp Yetiştiriciliği Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan turp yetiştiriciliği belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle Mili Eğitim Bakanlığı veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.