Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeRehber Personel Kursu (Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitimi)

Rehber Personel Kursu (Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitimi)

Rehber Personel Kimdir?

Okul Servis Araçları Yönetmeliği gereğince servislerde yer alması gereken kişilerden biri de rehber personeldir. Rehber personel, öğrencilerin güvenli ve rahat bir ulaşım deneyimi yaşamaları için onlara rehberlik eden kişidir. Bu kapsamda görev alacak kişiler, mesleğin gerektirdiği işleri eğitim yoluyla öğrenirler. Okul taşıtları rehber personel eğitimi kursu, bu iş alanında çalışacak kişilerin başvurması gereken temel eğitim seçeneğidir.

Rehber Personel Kursu Nedir?

Rehber personel kursu, okul araçlarında yer alacak personelin bilmesi gereken konuları aktarır. Okul Servisi Araçları Yönetmeliğinde belirtilen rehber personel olma şartlarını yerine getirenler, mesleki eğitim yoluyla işin gerekliliklerini öğrenirler. Bu kapsamda verilen rehber personel programı, personelin görevlerine dair gerekli bilgileri sunar.

Genel olarak rehber personel eğitiminin ders içerikleri şöyledir:

 • Temel İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Trafik Güvenliği ve Sistemi
 • Öğrenci ile İletişim
 • Tanışma ve Karşılamalar
 • Yolcu Bindirme ve İndirme Kuralları
 • Kişisel Bakım ve Giyim
 • Gelişim Psikolojisi Bilgisi

Eğitim sonunda ise kursiyerin bilgi kazanımını ölçen sertifika sınavına yer verilir. Kurs merkezinin belirlediği geçme notunu aşan kursiyerler, katılım belgesi veya kurs bitirme belgesi almaya hak kazanırlar.

Rehber Personel Kursu Eğitim Süresi

Rehber personel kurs programına yer veren çoğu eğitim merkezi en az 30 saatlik kurs süreci sunmaktadır.

Rehber Personel Kursuna Kimler Katılabilir?

Rehber personel kursuna, yönetmelikte belirtilen rehber personel olma şartlarını karşılayanlar katılabilirler. Buna göre kursiyer adaylarının en az lise mezunu olmaları ve 22 yaşını doldurmaları gerekir. Bu şartları karşılayanlar eğitim aracılığıyla işin gerekliliklerini tanımış olurlar.

Online Rehber Personel Kursu Var Mı?

Rehber personel eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Rehber personelin görevlerini ve mesleki standartlarını konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla birlikte online rehber personel kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online rehber personel eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı taşır. Genel olarak online rehber personel programı mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere göredir.

Online Rehber Personel Eğitimi Faydalı mıdır?

Online rehber personel kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere uygundur. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslek dahilinde bilinmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online rehber personel kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

 Rehber Personel Kursu Kazanımları

Rehber personel eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Rehber personelin rutin işlerini,
 • Meslek dahilinde uyulması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Çocuklarla iletişimde olumlu tutum ve davranış sergileme yollarını,
 • Trafik güvenliği kurallarını,
 • Servis kapılarının açma ve kapama kurallarını,
 • Öğrencilerin iniş ve biniş güvenliğini nasıl sağlanacağını,
 • Temel çocuk gelişimi ve psikolojisi bilgisini,
 • Duraklama ve park etmenin yasak olduğu yerleri öğrenmiş olurlar.

Rehber Personel Ne İş Yapar?

Okul servis araçlarında görev alan rehber personelin başlıca görevi, çocukların güvenli biniş-inişlerine eşlik etmektir. Buna yönelik görev alan rehber personeller, temel iş sağlığı ve güvenliği bilgisine sahip olarak güvenli bir ulaşım süreci yaşatmasına yardımcı olurlar. Özellikle servis içerisindeki risk ve güvenlik ihlallerini tespit ederek okul servis şoförüne ve ilgililere uyarıda bulunurlar.

Rehber Personel Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, rehber personelin yaptığı işlere aşina olunduğunu kanıtlayan belgelerden biridir. Kursiyer edindiği sertifikayı okul servis araçlarında çalışmak için ve işe alımda öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Rehber Personel Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan rehber personel belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.