Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmePizza Kursu Eğitim Programı

Pizza Kursu Eğitim Programı

Pizza Yapımı Nedir?

İtalya yemek kültürünün bir ürünü olan pizza, farklı yapım türleriyle tüketiciye ulaşır. Birbirinden çeşitli pizzalar, pizza yapmanın püf noktaları eşliğinde yiyecek hizmetleri içerisinde yer alır. Yiyecek içecek hizmetleri içinde yer alan lezzetli bir ürün olarak pizzanın çeşitli yapım aşamaları mevcuttur. İşletmelerdeki pizza ustaları tarafından ele alınan pizza yapımı, çeşitli eğitimler aracılığıyla da öğrenilir. Profesyonel pizza kursu adıyla verilen eğitimler, ileride pizza ustası olmak için gereken teorik ve pratik bilgiyi de sunar.

Pizza Yapımı Kursu Nedir?

Pizza kursları, kursiyerlerin pizza kültürü bilgisine sahip olarak yapım aşamalarında bilmesi gerekenleri aktarır. Kurs programında, en önemli yapım aşaması olan pizza hamurunun nasıl yapılması gerektiği yer alır. Buradan yola çıkarak da iyi pizza yapmanın püf noktalarına değinilir. Ayrıca bir mutfakta çalışırken alınması gerekilen hijyen ve sanitasyon aşamaları da kurs dersleri arasındadır. Genel olarak pizza kursu eğitim programı, yiyecek içecek hizmeti kapsamında işletmede pizzanın nasıl yapılacağını odağa alır.

Pizza kursunun genel dersleri şu şekildedir:

 • İşe Hazırlık Süreci
 • Hijyen ve Sanitasyon Adımları
 • Pizza Hamuru Yapımı
 • Pizza Türleri
 • Pizza Hamuru Yapımında Püf Noktalar
 • Pizza Yapım Malzemeleri
 • Pizza Sosları
 • Özel Pizza Sosu Hazırlama
 • Pizza Pişirme Yöntemleri
 • Pizza Servis ve Sunumu
 • Çalışan İş Sağlığı ve Güvenliği

Pizza kursu, çoğunlukla yiyecek-içecek hizmetlerini içeren aşçılık eğitim merkezleri tarafından verilir. Ayrıca halk eğitim merkezleri ile sürekli eğitim merkezleri aracılığıyla da verilen pizza kursları mevcuttur. Pizza kurs programının tamamlanması ise sertifika sınavıyla gerçekleşir. Genellikle kurslar sertifika sınav uygulamasıyla kursiyerin bilgi kazanımını ölçer. Kimi kurs merkezi ise pratik dersler aracılığıyla kursiyerlerin bilgi kazanımları artırma amacı taşır. Sertifika sınavı veya kurs bitirme projeleri sonrasında katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir.

Pizza Eğitimine Kimler Katılabilir?

Pizza eğitim programına, pizza yapımının özel sırlarını öğrenmek isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte bir kariyer hedefi olarak yiyecek-içecek hizmeti veren restoranlarda çalışmak isteyenler, pizza kursuna katılarak önemli bir ürünün yapımını öğrenmiş olurlar. Yine aşçı olarak kendi mesleki bilgisini genişletmek ve pizza yapımında ustalaşmak isteyenler de eğitime başvurabilirler.

Online Pizza Kursu Var Mı?

Pizza kurs programı, yüz yüze ve uzaktan eğitim seçeneklerine sahiptir. Pizza yapım aşamaların aktarıldığı eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online pizza kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan pizza yapımı eğitimi, pizza yapımı hakkında ön bilgiler edinmeye yönelik bilgi sunar. Açılan eğitimler, ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online pizza eğitimi, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir eğitim seçeneğidir.

Online Pizza Eğitimi Faydalı mıdır?

Online pizza kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF hazırlanan içerikler aracılığıyla yapım aşamasında dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online pizza yapımı kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak görülebilir.

 Pizza Yapımı Kursu Kazanımları

Pizza yapımı eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Pizza hamurunun doğru yöntemlerle nasıl yoğrulması gerektiğini,
 • Pizza yapımı öncesi profesyonel mutfaklarda alınması gereken hijyen önlemlerini,
 • Farklı yapım aşamalarına ve sunuma sahip pizza türlerini,
 • Pizza yapımı sırasında hazırlanacak özel sosları,
 • Pizza yapımı için gereken temel araç gereçleri,
 • Lezzetli bir pizza için dikkat edilmesi gereken aşamaları,
 • Pizza yapım aşamasında pişirme tekniklerinin nasıl uygulanacağını,
 • Pizza servisinin ve sunumunun nasıl yapılması gerektiğini öğrenmiş olurlar.

Pizza Yapımı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, pizza yapımı hakkında bilgi ve fikir sahibi olduğunu gösterir. Özellikle pide ve pizza işletmelerinde çalışmak için pizza yapımına dair bilgisini kanıtlama imkânı sunar. Kursiyer aldığı kurs bitirme sertifikası aracılığıyla pizza yapımına aşina olduğunu gösterir ve bu pizza yapım elemanlığı için iş bulma olanağını artırır.

Pizza Yapımı Kurs Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan pizza yapımı belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, pizza hazırlama elemanı mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılamış olur.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.