Ana SayfaKurslarMEB OnaylıÖzel Eğitim Kursu

Özel Eğitim Kursu

Özel Eğitim Nedir?

Özel eğitim, özel ihtiyaçları ve özel bir eğitime ihtiyacı olan çocuk ve gençlerin eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde özel olarak yetiştirilmiş personellerin özel eğitim programları ve yöntemleri kapsamında çocuk ve gençlerin engel ve özelliklerine uygun bir ortamda eğitim alma süreçlerine verilen isimdir.

Özel eğitim gereksinimi duyulan çocuk ve gençleri; üstün yetenekli veya fiziksel ve zihinsel özrü bulunan kişilerdir. Özel eğitimde amaçlanan en önemli hedef ise bu bireylerin yetenek ve becerilerini en üst düzeye çıkarmak, yetersizliklerinin onlar için birer engele dönüşmesinin önüne geçmektir. Bir diğer önemli amaç ise bu bireylerin kendilerine yetebilmelerini sağlamaktır.

Bu süreçte verilen özel eğitim genel eğitimden farklı olarak ekstra hassasiyet gerektirir. Gereksinimi olan bireylerin aldıkları ve alacakları eğitimlerle toplumla kaynaşarak; bağımsız ve üretken bireyler olmalarını destekleyecek becerilerle donatılması amaçlanmaktadır.

Özel Eğitim Kursu Nedir?

Özel eğitim personelleri; çeşitli özür gruplarına uygun eğitim programlarının özel eğitim öğretmenleri tarafından uygulanmasına yardımcı olmak ve bu doğrultuda eğitim gören kişilere yeterlilik kazandırmaya yönelik verilen eğitim ve öğretime destek olmakla sorumludur. Bu personellere “gölge öğretmen” de denmektedir. Bu istihdam türünde en önemli amaçlardan biri de özel eğitim personellerinin özel eğitim alanındaki eğitimcilerin görev yükünün bir kısmını alarak sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlamak ve bu sayede sektörel açığın kapatılmasını sağlamaktır.

Özel eğitim alanına yardımcı eleman yetiştirme kurslarında özel eğitim öğretmen yardımcılığı yürüten veya yürütmek isteyen bireylerin, ilgili birimler tarafından belirlenecek saat kapsamında Özel Eğitim Yardımcılığı Eğitimi almaları ve eğitimi başarıyla tamamlayarak sertifikalarını almaları amaçlanmaktadır.

Bu sertifikasyon sürecinin tamamlanması özel eğitim öğretmenliği veya özel eğitim öğretmenliği yardımcılığı alanına giriş için ilk adımdır. Sertifikasyon sürecini tamamlayarak aldığınız yardımcı öğretmenlik sertifikası ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde yardımcı öğretmen olarak göreve başlayıp Millî Eğitim Bakanlığı’nın her yıl açmış olduğu hizmet içi eğitimlere katılım göstererek özel eğitim öğretmenliği branşına geçiş yapabilirsiniz.

Özel eğitimde programın içeriği ilgili kurs kapsamında şu şekilde amaçlanır;

 • Özel eğitim gerektiren çocukları tanıma ve özürlerine göre ayırt edebilme becerisini kazandırmak,
 • Engelli çocuklara özürlerine gere özelliklerini kavratmak,
 • Özürlerine uygun hazırlanmış programların uygulanmasında uzman veya öğretmene yardımcı olabilecek düzeyde bilgilendirmek,
 • Daha bilinçli birer anne-baba olabilmeleri için gençleri özel eğitim alanında bilgilendirmek,
 • Çevrelerini ve engelli çocuğu olan aileleri, Özel eğitim konusunda bilinçli bir şekilde yönlendirebilecek, onlara doğru refere edebilecek düzeyde bilgi ve beceri sahibi olabilmelerini sağlamak,
 • Ülkemizdeki özel eğitim kurumlarını tanıtmak,
 • İlgi duydukları özel eğitim alalında yardımcı eleman olarak çalışabilecek bilgi ve beceriyi kazandırmaktır.

Özel Eğitim Sertifikası

Özel eğitim personeli olmak için katıldığınız kurslar sonucunda alınan sertifika ile öncelikle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde resmi olarak çalışabilirsiniz.

Bununla birlikte çalışabileceğiniz diğer alanlar;

 • Özel eğitim kurumları
 • Tüm zihinsel engelli çocukların gelişim, eğitimi ve bakım alanları
 • Sevgi evleri
 • Anaokulu ve kreşler
 • Evde özel gereksinimi olan çocukların bakım ve eğitimi alanları

Sertifikası Sahibi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Sertifikasyon sürecine katılabilmek için öncelikle temel şart en az lise mezunu olmaktır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2008 yılında hazırlanan yönergeye göre özel eğitim ve rehabilitasyon sektöründe halen çalışmakta olan veya çalışmayı düşünen bireylerin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışma hayatlarına başlayabilmeleri için bu sertifika zorunludur.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.