Ana SayfaKurslarGüzellik KurslarıKuaförlük Kursu Nedir?

Kuaförlük Kursu Nedir?

Kuaförlük Nedir?

Günümüzde tüm insanlar sosyal yaşantının da artmasıyla birlikte daimî olarak bakımlı ve güzel görünmek isteği ile hareket etmektedirler. Bireyler bu kapsamda farklı saç renkleri ve boyları, farklı saç şekilleri ile her dönemin kendi modasını takip ederek, düzenli bir şekilde kuaförlerini ziyaret ederler. Dönemin modasına uygun olarak ve bireylerin kişisel zevklerine göre saçın kesimi, biçimi ve boyanması çalışmalarının tamamını yapan kişilere kuaför denmektedir.

Kısaca kuaförlük mesleği için bireylerin görünümlerini iyileştirmek ya da mevcut görünümlerini koruma konusunda uzmanlaşmış kişilerin yaptığı iş diyebiliriz.

Kuaförlük mesleği, yüksek müşteri kitlesi ve mevcut kariyer seçenekleri sayesinde oldukça saygın ve köklü bir meslektir.

Kuaförlük Kursu Nedir?

Tüm dünyada geçerli olduğu gibi ülkemizde de kuaförlük mesleğine olan ilgi oldukça fazladır. Bu doğrultuda kuaförlük mesleği hakkında bilgi edinmek isteyen ve bu meslek kolunda çalışmak isteyen kişiler için ise talepleriyle doğru orantılı olarak oldukça fazla eğitim olanağı bulunmaktadır. Özel eğitim merkezlerinde, özel kurslarda ya da halk eğitim merkezleri kuaförlük eğitimi alınabilecek en güvenli alanlardır. Bunun yanı sıra online eğitim veren kurumlar ve internette bulunan eğitim videoları da mevcuttur.

Kuaförlük Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kuaförlük kurslarına katılan kursiyerler eğitim süreçlerinde profesyonel eğitmenlerle çalışmalarını gerçekleştirirler. Bu süreçte saç ve sakal kesimleri ve imaj çalışmaları önce teorik daha sonra uygulamalı olarak yapılır ve bu şekilde kuaförlük mesleği ile ilgili detaylar öğretilir.

Ayrıca kuaförlük kurslarında hijyen ve bakım eğitimleri de kursiyerlere detaylı bir şekilde öğretilir. Bunun yanı sıra; saç ve saçın yapısı, saç yıkama ve saç bakımı, boyama, saç kesimi, sakal, bıyık, örgü teknikleri ve bunun gibi birçok konu başlığı altında eğitim süreçleri devam eder. Bunlarla birlikte kursiyerlere müşteri ilişkileri hakkında da bilgi verilir. Kurs sonunda eğitimi tamamlayan öğrenciler teorik ve pratik sınavlarını başarıyla tamamlayarak sertifikalarını almaya hak kazanırlar.

Kuaförler Nerede Çalışır?

Kuaförler, berberler ya da saç bakımı, güzellik hizmetleri bölümü mezunları ya da ilgili kurslardan mezun olarak kuaför olmaya hak kazanmış tüm bireyler; saç şekillendirme, manikür, pedikür, cilt bakımı, kozmetik, kalıcı ve kalıcı olmayan epilasyon gibi pek çok görevi en doğru şekilde yerine getirebilecek donanıma sahiptirler. Bu yetkinliklere sahip olan kuaförler güzellik merkezlerinde ya da kuaför salonlarında çalışabilir. Kuaförler bir salonun çalışanı olabileceği gibi bağımsız bir şekilde çalışarak da iş hayatlarını sürdürebilirler.

Kuaför Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Günümüzde kuaför ve güzellik salonlarının sayısının yüksek oranda artış göstermesi ile birlikte kuaförlük mesleğine olan ilgide de önemli derece de bir artış gözlenmektedir.

Bu alanda çalışmak isteyen kuaför adayları için belirli bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Adaylar için en önemli kriter bakanlık tarafından onaylanmış olan Kuaförlük Sertifikasına sahip olmalarıdır. Bununla birlikte bu meslek kolunda başarılı olmak isteyen bireylerin; ellerini beceri ve ustalıkla kullanabilen, renk bilgisine sahip ve renkleri ayırt edebilen, estetik bir görüşe sahip olmaları, boya – açıcı vb. kimyasal maddeleri mesleki kullanıma uygun bir şekilde kullanabilecek ve bu noktada bir sağlık engeli bulunmayan kişiler olmaları gerekmektedir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.