Ana SayfaKurslarDuvarcılık Kursu (Yapı Duvarcısı Eğitimi)

Duvarcılık Kursu (Yapı Duvarcısı Eğitimi)

Yapı Duvarcılığı Ne Demek?

İnşaat teknolojisinin olmazsa olmaz parçalarından biri de yapı duvarlarıdır. İnşaat hâlindeki duvarın; taş, tuğla, briket veya hazır blok ile örülmesi ve onarılması, yapı duvarcılığı olarak anılır. Yapı duvarcılığı alanında çalışan duvar ustaları ve duvarcılar ise gerekli bilgilere sahip olarak mesleklerini icra ederler. İlgili meslek çalışanları, bina inşaatlarının iç ve dış cephe duvarlarını örme, sökme ve iş iskeletini kurma görevlerini yerine getirirler. Meslek çalışanların bilgi kaynaklarından biri ise yapı duvarcısı eğitimidir. Kursiyerler eğitim yoluyla uygulanabilir bilgilere sahip olurlar.

Yapı Duvarcısı Kursu Nedir?

Duvarcılık kursu, yapı duvar örme ve onarma işlemlerine dair bilinmesi gerekenlere değinir. Bu kapsamda da yapı duvarcısı olmak için gereken becerileri ele alan ders içeriklerine yer verir. Bina inşaatlarında kullanılan iç ve dış yapı duvarlarının gerekli işlemlerini aktarır. Kurs, ileride duvar ustası mesleğini hedefleyenlere yönelik öğretici eğitim içerikleri sunar. Ayrıca yapı duvarcılığı alanında kalfalık belgesi almak için de mesleki eğitime ihtiyaç duyulur.

Sektöre nitelikli eleman kazandırma hedefindeki yapı duvarcılık kursu, bu hedefe yönelik yapı duvarcısı ne iş yapar sorusunu cevaplar. Ayrıca yapı duvarcılığı kursu, ilgili ders içeriklerinde iş sağlığı ve güvenliği adımlarına da yer açar. Bu kapsamda, duvarcının örme ve onarma aşamasında hangi önlemleri alması gerektiği üzerinde durur. Yine işlem sırasında uygulanması gereken tüm aşamalar da eğitim sürecinde aktarılmış olur.

Duvarcılık kursu genel ders içerikleri şöyledir:

 • İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri
 • Yapı Duvarcılığında İş Sağlığı ve Güvenliği Standartları
 • Yapı Duvarcılığı Nedir?
 • Yapı Duvarcılığında Kullanılan Araç ve Gereçler
 • Duvar Örme İçin Yer Hazırlığında Bulunma
 • Duvar Örme İşlemleri
 • Tuğla, Taş, Briket ve Hazır Bloklarda Duvar Örme
 • İç ve Dış Cephe Duvarlarını Onarma İşlemi
 • İç ve Dış Cephe Duvarlarını Sökme İşlemi
 • Yapı Duvarcılığında iş İskelesini Kurma

Ders içeriklerinin sona ermesiyle kursiyerlerin mesleki bilgi ve beceri kazandığını belgeleyen kurs sertifikası verilir. Kursiyerler, edindikleri sertifikasıyla yapı duvar kalfası olarak ilgili yerlerde çalışamaya yetkili olurlar.

Online Duvarcılık Eğitimi Var mı?

Yapı duvarcılığı kurs programı çoğunlukla örgün eğitim koşullarına sahiptir. Ayrıca uygulamalı bilgilere sahip olması ve meslek edindirmeye dayalı beceriler sunmasından ötürü online eğitime uygun değildir. Bununla beraber baz kurs merkezleri, mesleğe dair ön bilgilendirme amaçlı duvarcılık-yapı duvarcılığı eğitimleri verebilir.

Yapı Duvarcılığı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Yapı duvarcılığı eğitimi, meslek edindirme kurslarından biridir. Bundan ötürü de kursa katılacakların, yapı duvar örme ve onarma işleriyle ilgilenmeleri gerekir. Ayrıca tehlikeli iş kapsamında yer alan bir meslek olmasından ötürü tehlikeli işlerde çalışabilir sağlık raporuna da ihtiyaç vardır. Yine mesleğin gerekliliklerini yerine getirmek için herhangi bir bedensel veya zihinsel rahatsızlığa sahip olmamak da gerekir. Bu şartları karşılayan en az ilkokul mezunu kursiyer adayları, gerekli bilgiler için kursa başvurabilirler.

Yapı Duvarcılığı Kursu Ne İşe Yarar?

Yapı duvarcılığı kursu, ileride duvar ustası olmak isteyenlere yönelik mesleki bilgiler sunar. Ayrıca tehlikeli bir iş olan yapı duvarcılığında alınması gereken işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini ele alır. Bundan dolayı da kurs süreci, meslek edindirmeye yönelik bilgi ve beceriler kazandırır. Yapı duvarcılığı kursuna katılanlar, kurs merkezinin sertifika sunmasıyla da edindikleri bilgileri belgelerler. Genel olarak duvarcılık kursu, mesleğe giriş için gerekli olan bilgi ve becerileri sunarak kursiyere kariyer yolu açar.

Yapı Duvarcısı Kursu Kazanımları

Yapı duvarcısı kursunu tamamlayan kursiyerler;

 • İş sağlığı ve güvenliği mevzuatında gerekli olan önlemleri,
 • Uyulması gereken işçi sağlığı ve güvenliği kurallarını,
 • İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uygun olarak duvar örülecek yerin nasıl hazırlanacağını,
 • Tedbirler doğrultusunda duvar örme işlemlerini,
 • Duvar örme ve onarma işlemlerini,
 • Mesleki yeterlilik için gerekli olan bilgileri ve becerileri öğrenmiş olurlar.

Yapı Duvarcısı Olmak İçin Gerekenler

Yapı duvarcısı olmak için gereken en önemli koşul, mesleki bilgileri edinmektir. Duvar kalfacısı olarak çalışmak için de mesleki eğitim de deneyim gereklidir. Duvar örme ve onarma işlemlerinde yer alacakların, mesleki bilgi ve becerilere sahip olarak mesleği icra etmeleri beklenir. Ayrıca kronikleşen bir bedensel hasar veya sorunun olmaması da mesleğe devam edebilmek için gereken nitelikler arasındadır.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.