Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeSpa Personel Eğitimi Sertifika Programı

Spa Personel Eğitimi Sertifika Programı

Spa Ne Demek?

SPA, Latince “Selus Per Aqua” kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmış halidir. Sudan gelen sağlık anlamına gelen bu masaj türü, esasında hamam kültürünün de temelidir. Spa masajı bu alanda eğitim almış kişiler tarafından uygulanabilir.

Spa Personel Eğitimi Nedir?

Spa personel eğitimi, Spa masajı hakkındaki detayların aktarıldığı kurs programıdır. Güzellik eğitimleri arasında bulunan bu kurs programı katılımcıların meslek sahibi olmalarını sağlar. Eğitime katılan kişiler, güzellik ve saç bakım hizmetlerinde çalışan bir Spa personelinin neyi nasıl neye göre yapması gerektiğini öğrenir. Kurs programında hem geleneksel hem de modern masaj ve spa uygulamaları hakkında kapsamlı bilgi verilir.

Spa personel eğitimi kursu sertifikası için yapılan sınava da konu olan ders içerikleri şöyledir:

 • Fizyoloji
 • Salon Hazırlığı ve Hijyen
 • Masaj Çeşitleri
 • Modern SPA Bakımları
 • Thallasso Bakımları
 • Otantik SPA Bakımları
 • Termal Bakımlar

Spa Personel Eğitimine Kimler Katılabilir?

Spa personel eğitimi, okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu iş yeri onaylı sağlık raporu istenecektir. Hatta bu sertifikaya ek olarak hijyen sertifikası istenmesi de mümkündür.

Online Spa Personel Eğitimi Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Spa personel eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Online Spa personel eğitimi kursu, bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkese uygundur. Yalnız eğitim programının açılması için yeterli sayıda katılımcı talebinin olması gerekir. Uzaktan eğitim programında temel teorik bilgiler aktarılır.

Online Spa Personel Eğitimi Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Spa Personel Eğitimi Kazanımları

Spa personel eğitimi ile kursiyerlerin, termal otellerde ve lüks otellerin spa hizmeti verilen birimlerinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Spa personeli ne iş yapar?
 • Spa personeli iş sağlığı ve güvenliği ile hijyen bakımından hangi önlemleri almalıdır?
 • Spa masajı yapılacak ortam hangi özelliklere sahip olmalıdır?
 • Masaj için hazırlık sürecinde yapılması gereken işlemler nelerdir?
 • Masaj çeşitleri nelerdir?
 • Spa masajı nasıl fayda sağlar?
 • Spa otantik ve Spa termal bakımlarına hangi işlemler uygulanır?
 • Müşteri ile iletişimde nelere dikkat etmek gerekir?
 • Spa masajını yaparken kişiye nasıl pozisyon verdirilmelidir?

Spa Personeli Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Spa personeli olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Spa personeli olarak güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında çalışmak isteyen kişilerin, titiz dikkatli ve disiplinli olmaları önem taşır.

Spa Personel Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için Spa personel sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler, onaylı sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden 45 puan olarak belirlenmiştir.

Spa Personel Belgesi Ne İşe Yarar?

Eğitim sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Spa personel sertifikası, bireyin Spa hizmeti verilen tüm iş yerlerinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Spa personel eğitim kursu sertifikası olanlar, sağlık turizmi işletmelerinde spa ve masaj hizmeti verilen alanlarda çalışma imkanına sahip olurlar.

Spa Personeli Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifika geçerliliği konusunda bilgi edinmek için sertifikada onay olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Sınavda başarılı olan kursiyerlere sertifikalar onaylandıktan sonra kursiyerlere teslim edilir. Üniversite veya Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Spa personeli sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.