Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeSebze Yetiştiriciliği Kursu Eğitim Programı

Sebze Yetiştiriciliği Kursu Eğitim Programı

Sebze Yetiştiriciliği Nedir?

Tarım faaliyetlerinin önemli bir parçası olan sebze yetiştiriciliği; iklim, toprak, yetiştirme kriterleri ve teknikleri gibi faktörleri içine alır. Sebze yetiştiriciliğinde öne çıkan sebze ise domatestir. Ekim, dikim ve gübreleme gibi yetiştirme aşamalarının her biri, verimli bir sebze üretimi için önemlidir. Üretimin desteklenmesi ve verimli bir şekilde devam etmesi adına da sebze yetiştiriciliği kurs programları mevcuttur. Özellikle çiftçilerin ve sebze yetiştirme üretiminde yer almak isteyenlerin ilgili kurs merkezlerine müracaat etmeleri önerilir.

Sebze Yetiştiriciliği Kursu Nedir?

Sebze yetiştiriciliği kurs programı; domates, patlıcan, salatalık, havuç ve soğan gibi sebzelerin hangi kriterlerine göre üretildiğini esas alır. Kurs, halk eğitim merkezleri ve sürekli eğitim merkezleri tarafından sunulan bir eğitim programıdır. Sebze yetiştiriciliği eğitiminde, toprakta hangi tür sebzelerin hangi teknikler aracılığıyla yetiştirilebileceği üzerinde durulur. Bu kapsamda sebze yetiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken yetiştirme süreci konu edinir. Yine sebzelerin korunması ve verimli üretim yollarının keşfedilmesi için de gerekli bilgiler kursiyerlere sunulur.

Genel olarak sebze yetiştiriciliği kursunun dersleri şöyledir:

 • Sebze Yetiştirme Bilgileri
 • Fide Yetiştirme
 • Arazide Sebze Üretimine Hazırlık
 • Organik ve Kimyasal Gübreleme
 • Sulama Teknikleri
 • Bitki Koruma Tedbirleri Nelerdir?
 • Topraksız Bitki Yetiştirme Esasları
 • Tohum Üretimi Aşamaları
 • Sebze Yetiştiriciliğinde İş Sağlığı ve Güvenliği

Derslerin tamamlanmasıyla kursiyerlerin bilgi kazanımlarını belgeleyen sertifika sınavına yer verilir. Kursiyerler, edindikleri bilgi kazanımlarını sertifika sınavı aracılığıyla ölçmüş olurlar. Sınavdan en az 45 puan alanlar, katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Sebze Yetiştiriciliği Kursu Eğitim Süresi

Kurs programı en az 100 saat ders sunacak şekilde düzenlenmiştir.

Sebze Yetiştiriciliği Kursuna Kimler Katılabilir?

Sebze yetiştiriciliği eğitim programına, bu konuda bilgilenmek isteyen herkes katılabilir. Ayrıca sebze yetiştiriciliği alanında üretim yapmak isteyenler de ön bilgi edinmek amacıyla eğitime başvurabilirler.

Online Sebze Yetiştiriciliği Kursu Var Mı?

Sebze yetiştiriciliği kursu, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerini barındırır. Sebze yetiştirme sürecinin ve mesleki standartlarının konu edildiği eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online sebze yetiştiriciliği kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılabilir. Açılan online sebze yetiştiriciliği eğitimi, yetiştirme süreci hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı da taşır. Genel olarak online sebze yetiştiriciliği kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip bu alanda yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir kurstur.

Online Sebze Yetiştiriciliği Eğitimi Faydalı mıdır?

Online sebze yetiştiriciliği kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve gerekli iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online sebze yetiştiriciliği kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Sebze Yetiştiriciliği Kursu Kazanımları

Sebze yetiştiriciliği eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Sebze yetiştirmek için gereken ekipmanları ve malzemelerini,
 • Hangi dönemlerde sebze yetiştirmek gerektiğini,
 • Sebze yetiştirirken alınması gereken önlemleri,
 • Arazide sebzenin üretimine ön hazırlık yapmayı,
 • Toprak işleme tekniklerinin neler olduğunu,
 • Üretim sürecinde sulama tekniklerini,
 • Bitki koruma tedbirlerinin nasıl uygulanacağını,
 • Organik ve kimyasal gübrelemenin ne işe yaradığını,
 • Sulama tekniklerinin neler olduğunu ve nasıl uygulandığını,
 • Sebze yetiştiriciliğinde zararlılar ve hastalıklar ile nasıl mücadele edileceğini,
 • Tohum üretimi sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerini öğrenmiş olurlar.

Sebze Yetiştiricisi Ne İş Yapar?

Sebze yetiştiricileri, arazi seçiminden başlayarak sebzelerin pazarlama sürecine kadar çeşitli görevler edinirler. Sebze yetiştiricisi, üretim için toprak hazırlığı yapar ve sebzelerin üretim sürecindeki bakım işlemlerini ele alır. Yine sulama ve yetiştirme teknikleri üzerine bilgi sahibi olarak üretim sürecinin verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Genel olarak sebze yetiştiricisi, yetiştirme dönemini esas alarak sebzelerin yetiştirme işlemlerini tek tek gerçekleştirir. Ayrıca sebze yetiştiricisi, sebze üretiminde zararlılar ve hastalıklar ile mücadele esaslarını da bilerek gerekli önlemleri alır.

Sebze Yetiştiriciliği Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, sebze yetiştiricisi mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan kurs belgesi, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Sebze Yetiştiriciliği Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Sebze yetiştiriciliği kurs belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılamış olurlar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.