Ana SayfaHaberlerMEB ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Köy Yaşam Merkezleri İş Birliği Protokolü...

MEB ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Köy Yaşam Merkezleri İş Birliği Protokolü İmzaladı

Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliği kapsamında köy yaşam merkezlerinin geliştirilmesi hakkındaki “Köy Yaşam Merkezleri İş Birliği Protokolü” imzaladı.

Köy Yaşam Merkezleri Çeşitli Kurs Programları Düzenlenecek

MEB Bakanı Mahmut Özer ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin imzaladığı protokol dahilinde, köy yaşam merkezlerinde; genel, teknik ve mesleki kurslar düzenlenecek. Düzenlenecek kurslar; bahçecilik, tarım, ormancılık, tarım teknolojileri, gıda ve hayvancılık alanlarını içerecek.

Bakan Özer, imzalanan iş birliği protokolü hakkında da şu sözleri söyleyerek köylerdeki eğitim durumunu değerlendirdi: “Yaz döneminde başlattığımız ve kullanılmayan köy okullarını ihtiyaçlara göre anaokulu, ilkokul ve halk eğitimi merkezine dönüştürerek köydeki vatandaşlarımızın tarım, hayvancılık ve kişisel gelişimleriyle ilgili eğitim almalarına imkân verecek birer eğitim merkezi hâline getirme projemizin çok önemli aşamasını, daha iyi bir boyuta taşımak için bir araya gelmiş bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özer ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı olarak tüm vatandaşlara eğitim ve kişisel gelişim desteği vermeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi. Bu kapsamda da 2022 yılında hedefin her ay 1 milyon vatandaşa ulaşmak olduğunu da aktardı.

Tarım teknolojileri ile gıda ve hayvancılık programları geliştirilecek

İş birliği protokolüne göre köy yaşam merkezlerinde ihtiyaç duyulan tarım, ormancılık, tarım teknolojileri, bahçecilik, gıda ve hayvancılık programlarının teknik ve mesleki kurslar kapsamında geliştirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca kursların yanı sıra köy ve mahalle okulu uygulama bahçesi ile arazilerinde de Tarım ve Orman Bakanlığının desteği aracılığıyla üretim yapılacak. Üretimden elde edilen gelirler ise yine köy yaşam merkezlerinin ihtiyaçları için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından kullanılacak. Yine protokol dahilinde, köylerdeki kadın kooperatifleri de köy yaşam merkezlerine entegre edilerek eğitim ile iş gücü piyasasını iç içe geçiren bir sistem uygulanacak. Ayrıca imzalanan iş birliği protokolünün, hem aileleri hem de çocukları bir araya getiren ve bir yaşam boyu öğrenme merkezi görüntüsü çizmesi de hedeflenenler arasında bulunuyor.

Kaynak: https://www.meb.gov.tr/meb-ile-tarim-ve-orman-bakanligi-arasinda-koy-yasam-merkezleri-is-birligi-protokolu-imzalandi/haber/28027/tr

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.