Rusça Kursu

Rusça Nasıl Bir Dil?

Rusça, Hint Avrupa dillerinde Slav dilleri grubunun içindedir. Slav dil ailesine mensup olan Rusça dili, Birleşmiş Milletlerin resmi dil olarak kabul ettiği bir dildir. Aynı zamanda, UNESCO dünyanın en çok konuşulan dilleri sıralamasında altıncıdır. Rusça dilinin en önemli alanı ise edebiyattır.

Rusçada 35 harften oluşan Kiril alfabesi kullanılır. Rus dili alfabesi, farklı dillere ait harflerin yanı sıra Latin harfleri de içerir. Rusça okunuş yönünden kolay olmakla birlikte dil bilgisi bakımından karmaşık bir dildir. Rusçada ezberleyerek kullanılabilecek çok sayıda karakterin bulunması da dili öğrenmek için zorlayıcı bir unsurdur.

Rusça Kursu Nedir?

Rusça kursu, temel orta ve ileri seviye olmak üzere üç farklı seviyede Rusça eğitim veren kurslardır. Rusça kursları; temel seviyeden ileri seviyeye dört temel dil becerisini (dinlediğini anlama, konuşma, okuduğunu anlama, yazma) edindirmeyi amaçlar. Bu amaçla dil öğretimine ilişkin gelişmeleri takip edilir ve başarılı sonuç veren öğrenme teknikleri Rusça dil kursu müfredatına uyarlanır.

Rusça kursları, çocuklara ve kurumlara yönelik de olabilir. Eğitim kurumuna göre değişmekle birlikte Rusça kursu genellikle grup eğitim şeklinde verilir. Yüz yüze eğitim de Rusça kurslarında tercih edilen bir eğitim yöntemidir. Ana dili Rusça olan eğitmenler tarafından verilen eğitim multimedya teknolojileri ile desteklenir.

Rusça dil kursu programında seviyelere göre farklı konularda kapsamlı eğitim verilir. Eğitim öncesinde seviye belirleme sınavı yapılır. Bu sayede hangi seviyede eğitim alınması gerektiği tespit edilir. Genel olarak verilen eğitimlerin yanı sıra; fonetik, kelime haznesi, gramer, imla kuralları, sözdizimi ve deyimler konularına da odaklanılır.

Rusça kursuna kimler katılabilir konusunda bir sınırlama yoktur. Okur yazarlığına olan herkes Rusça kursuna katılabilir. Yeni bir dil öğrenmek, kişisel gelişim için yatırım yapmak, mesleki niteliklerini geliştirmek, Rusya’da yaşamak veya uluslararası faaliyet gösteren kurumlarda çalışmak isteyenler eğitime katılabilir.

Rusça Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Yabancı dil öğrenme konusunda Rusça dahil olmak üzere tüm dillerde öğrenim süresi kişisel olarak değişkenlik gösterir. Temel Rusça eğitim birkaç sürer. Dile tam olarak hâkim olmak için gereken zaman ise 1-3 yıldır. Kısa sürede öğrenme konusunda en etkili yöntem özel ders almaktır. Yabancı dil öğrenme süresi üzerinde belirleyici olan unsurlar şunlardır:

  • Dili öğrenmek için istekli olmak ve motivasyonun yüksek olması
  • Eğitimin yoğunluğu
  • Öğrenmek istenen dilin aynı dil ailesindeki dillerle ve bilinen dillerle arasındaki benzerlikler

Rusça Dil Seviyeleri Nelerdir?

Rusça kursları farklı seviyedeki derslerden oluşur. Üzerinde ayrıntılı olarak durulan konu başlıkları seviyeye göre farklılık gösterir. Rusça eğitimi; başlangıç, ön orta, ileri ve üst seviye eğitim şeklinde verilir. Bazı eğitim kurumlarında bu seviyeler normal, yoğun ve süper yoğun eğitim programı şeklinde verilir.

SeviyeHedefKazanımlar
A1Basit diyaloglar kurmakBasit metinleri anlamak
A2Gramer öğrenmekGünlük ihtiyaçları karşılayabilmek En az 1.300 kelime bilmek  
B1Kelime dağarcığını genişletmekKarmaşık cümleleri anlamak En az 2.300 kelime bilmek
B2Teorik bilgileri pratiğe dökmekKarmaşık cümleler kurmak Anadili Rusça olan kişilerle iletişim kurmak Akademik çalışmalar yapmak
C1/C2Rusçaya hakim olmakRusça makale yazmak Rusça sunum yapmak Rusça kaynakları anlamak 12.000-20.000 kelime bilmek

Online Rusça Kursu İşe Yarar Mı?

Eğitim teknolojideki gelişmelerle birlikte farklı bir boyuta ulaşmıştır. Geleneksel eğitimin dışına çıkılarak bilginin teknolojiyle desteklenmesi sağlamıştır. Yabancı dil eğitimi de uzaktan eğitim yöntemiyle verilir. Online Rusça kursu da Türkiye’de oldukça yaygındır.

Uzaktan eğitim veren kuruluşların online kurslarında görüntülü konuşma ve ekran paylaşımı sayesinde Rusça dersleri sorunsuz geçer. Rusça dersi süresi ve sıklığı eğitimin verildiği kaynak doğrultusunda farklılık gösterir. Online Rusça eğitimi almanın en önemli avantajı esnek eğitim saatleri ve mekân kısıtlaması olmamasıdır.  Online eğitimle Rusçanın tüm konularını öğrenmek ve Rusça dil sertifikası almak mümkün olur.

Online Rusça kursları genellikle sıfırdan Rusça kursu olarak verilir. Bu eğitimler sayesinde Kiril alfabesine tamamen hâkim olunur. Sıfırdan Rusça eğitimi alan bir kişi, alt yazı veya Türkçe dublaj olmadan Rus filmleri izleyebilir ve hatasız gramer kullanabilir.

Rusça Dil Sertifikası Ne İşe Yarar?

Rusça kursunun başında olduğu gibi sürecin sonunda da sınav yapılır. Yapılan değerlendirme sınavının sonucu eğitim seviyesinde geçerli bilgiye sahip olunup olunmadığının işaretidir. Sınavda geçerli notu alanlar eğitim aldığı seviyeye göre Rusça dil sertifikası alır. Sertifika sayesinde Rusça dilindeki yetkinlik belgelenmiş olur. Sertifika bilgisi iş başvurularında olumlu izlenim oluşturmada ve rakipler arasında öncelik avantajı elde etmede önemli ölçüde etkili olur.

Rusça Öğrenmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Alternatif dil olarak Rusçayı tercih etmek pek çok nedenle doğru bir karardır. Rusça öğrenmek için Rusya’da dil eğitimi almak mümkün olmayabilir. Bu durumda Türkiye’deki yabancı dil kursları ve online dil eğitimi veren platformlar Rusça öğrenmeye yardımcı olur. Rusça öğrenmek için yapılabilecekler şöyledir:

Rus kültürüne dair bilgi edinmek

Dil, konuşulduğu ülkenin kültürünün göstergesidir. Dolayısıyla Rusça öğrenmenin en iyi yolu Rusya ve Rus kültürü hakkında bilgi edinmektir. Kültüre aşina olmak dili daha çok sevmeyi sağlar.

Kiril alfabesi öğrenmek

Rusça öğrenmek için Kiril alfabesi bilmek kritik önem taşır. Slav dillerinin yazımında kullanılan Kiril alfabesi, birçok alfabeye göre daha fazla harf içerir. 10 tanesi ünlü harften oluşan 33 harflik bu alfabeyi öğrendikten sonra Rusça öğrenmek kolaylaşacaktır.

Gramer öğrenmek

Rusça dil bilgisine tamamen hâkim olmak için eğitim almak gerekir; fakat kitaplar veya mobil uygulamalardan yardım alarak temel seviyede gramer öğrenmek mümkün olabilir. Gramer öğrenmeden Rusça öğrenilmez.

Rusça kitaplar okumak veya filmler izlemek

Rusçada hikâye kitapları okumak veya filmler izlemek pratik yapmanın en iyi yoludur. Pratik yaparak yanlışlar daha kolay görülür. Rusça haber ve TV kanallarını izlemek veya basılı yayınları okuyarak yorumlamak da kolaylaşır.

Rusya, 1800’lü yıllardan beri ticari ilişkiler içinde bulunduğumuz bir ülkedir. Rusya dili Rusça da yeni bir dil öğrenmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği dillerden biridir. Dolayısıyla Rusça kursu, gelecekte de en çok tercih edilen kurslardan biri olacaktır.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.