Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuSoğuk Tel Haddeleme Kursu Sertifika Programı

Soğuk Tel Haddeleme Kursu Sertifika Programı

Soğuk Tel Haddeleme Nedir?

Soğuk tel haddeleme, imalat sektöründe özel bir makine kullanılarak gerçekleştirilen işlemdir. Bu işlemlerin yapılmasından sorumlu meslek elemanları 8121.90 meslek koduyla çalışır. İşlemler kristalleşme sıcaklığının altında iş sağlığı ve güvenliği kuralları doğrultusunda yapılır. Soğuk tel haddeleme işinden sorumlu kişiler;

 • Makineyi üretime hazırlama,
 • Haddeyi makineye takma,
 • Soğutma suyunu kontrol etme,
 • Sabun seçimi yapma,
 • Makine bakım işleri yapma gibi görev ve sorumlulukları üstlenir.

Soğuk Tel Haddeleme Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde soğuk tel haddeleme kursu eğitim programının süresi Millî Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Soğuk Tel Haddeleme Kursu Nedir?

Soğuk tel haddeleme kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan soğuk tel haddeleme kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin soğuk tel haddeleme makinesi kullanımı ve bakımı hakkında detaylı bilgi edinmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran soğuk tel haddeleme eğitimi ders içerikleri şöyledir:

 • İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği
 • Soğuk Tel Hadde Makinesini Üretime Hazırlama
 • Tel Drenaj ve Çap Ayarı
 • Makine temizlik ve bakımı

Soğuk Tel Haddeleme Kursuna Kimler Katılabilir?

Soğuk tel haddeleme kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin soğuk tel haddeleme sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Soğuk Tel Haddeleme Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Soğuk tel haddeleme eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Yeterli katılımcı olması durumunda online eğitim ile soğuk tel haddeleme eğitimi verilebilir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes soğuk tel haddeleme eğitim programına katılabilir.

Online Soğuk Tel Haddeleme Kursu Faydalı Mıdır?

Online soğuk tel haddeleme kursu ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Soğuk Tel Haddeleme Kursu Kazanımları

Soğuk tel haddeleme kursu eğitim programı ilekursiyerlerin metal sektöründe çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Soğuk tel haddeleme makinesi nasıl kullanılır?
 • Makinenin blok soğutma suyu nasıl kontrol edilir?
 • Haddenin takılması sırasında nelere dikkat edilir?
 • Sabun seçimi neye göre yapılır?
 • Soğuk tel haddeleme makinesi bakımı nasıl yapılır?

Soğuk Tel Haddeleme Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Soğuk tel haddeleme elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Soğuk tel haddeleme elemanlarının planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Soğuk Tel Haddeleme Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için soğuk tel haddeleme sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Soğuk Tel Haddeleme Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Soğuk tel haddeleme belgesi, bireyin metal sektöründe soğuk tel haddeleme sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Soğuk tel haddeleme sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Soğuk Tel Haddeleme Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı soğuk tel haddeleme sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.