Korece Kursu

Korece Nasıl Bir Dildir?

Korece, anavatanı kuzeydoğu Asya’daki Kore Yarımadası olan bir dildir. Dil sınıflandırmasında herhangi bir kategoriye dahil olmamıştır. Bu nedenle izole bir dil olarak kabul edilir. Dilbilimciler Kore dilinin Ural dillerine ait olduğu ve Dravid dilleriyle ve Avustralya dilleriyle bağlantılı olduğu teorileriyle ikiye ayrılmıştır.

Orta Asya dilleri ile bağlantılı kardeş dil Korece, kendi yazı sistemini benimsemiş bir dildir. Kore alfabesi Hangul olarak adlandırılır. Kore diline ilişkin en çok merak edilen konu Kore alfabesini oluşturan kaç harf olduğudur. Hangul adındaki alfabede yer alan harf sayısı 24’tür. Alfabede 10 tane ünlü, 11 tane yarı ünlü (diphtong), 14 tane ünsüz ve 5 tane de çift ünsüz harf vardır. Harfler başta veya sonda olduğunda okunuş değişir.

Korece Kursu Nedir?

Korece kursu, Korece dilinin tüm ayrıntılarına değinilen bir dil kursudur. Dil kursları arasında popülerdir. Ders kitapları ve ek materyal kullanılarak işlenen Korece dersleri; 4 temel, 4 orta ve 2 ileri seviye olarak verilir. Kore dil eğitimi sonunda sertifika verilir. Kurs programı uzaktan eğitim olarak da verilir. Online Korece kursu, enerjiyi ve zamanı doğru kullanmak açısından avantaj sağlar.

Korece kursuna kimler katılabilir konusunda sınırlama yoktur. Bazı durumlarda seviyeyi belirlemek için sınav yapılır. Seviye tespit sınavının sonuçları doğrultusunda Kore dil kursu katılımı için uygun koşullar oluşturulur. Kore kursu katılımcıları, Kore diline ilgi duyan veya Korece dil sertifikası alması gerekenlerdir. Kore dili öğrenmek kariyer için önemli bir hamledir. Bu nedenle özellikle de kariyer planlaması yapan gençler Korece kursuna katılım sağlar.

Korece Kursu Ders İçerikleri

Korece kursu eğitim programına katılım sağlayan kursiyerler Kore dil yapısını çözümleyip dili öğrenmenin yanı sıra Kore kültürü hakkında bilgi edinmiş olur.  Kore dersleri konu başlıkları şu şekildedir:

  • Korece dilinin diğer Asya dilleri ile farklı ve benzeşen yönü
  • Korece alfabesi
  • Hece oluşturma teknikleri
  • Korece okuma bilgisi
  • Kore edebiyatı
  • Korece tarihi

Korece Dil Kursu Ne İşe Yarar?

Korece, Güney Kore ve Kuzey Kore’nin resmi dilidir. Çin’e bağlı Yanbian Kore Özerk İli’nde de Korece konuşulur. Korece dil kursu programıyla dilin öğrenilmesi bu ülkelerde yaşamayı kolaylaştırır. Korece sayesinde iş dünyasında avantaj elde etmek mümkün olur. Üniversitelerin Kore Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri de kurs sayesinde dilini geliştirebilir. Korece dil kursu ile Korece eğitim almanın faydaları genel olarak şöyledir:

Kore güçlü ekonomiye sahip bir ülkedir. Jeopolitik açıdan da önemlidir. Asya pop kültüründe de Kore daha çok varlık göstermeye başlamıştır. Kore’nin bu özellikleri Korece öğrenmenin aynı zamanda gereklilik olduğuna işaret eder.

  • Korece, dünyada 80 milyonu aşkın kişinin konuştuğu bir dildir. Dolayısıyla yurt dışı seyahatlerinde Korece bilmek avantaj sağlayacaktır.
  • Korece dil bilgisi sayesinde Kore’deki üniversitelerde okumak mümkün olur.
  • Korece öğrenmek Kore dilinde tercümanlık yamayı sağlayarak istihdamda fırsat oluşturur.
  • Kore, uluslararası ihracatta önemli paya sahip ülkelerden biridir. Ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren çok sayıda Kore menşeili şirket vardır. Korece dil bilgisini özgeçmişe eklemek kariyer açısından önemli ölçüde avantaj sağlar.

Genel olarak yabancı dil bilmek hem iş hayatı hem sosyal hayat için gerekliliktir. Yabancı dil bilmek problem çözme gibi yeni nesil becerilere sahip olmayı, yaratıcılığı geliştirmeyi, sosyal çevreyi genişletmeyi ve kültürel farkındalık oluşturmayı sağlar.

Korece Dil Sertifikası Nasıl Alınır?

Korece dil sertifikası almak için Korece eğitimi almak gerekir. Temel eğitim sonunda alınan MEB onaylı Korece sertifikası uluslararası geçerliliğe sahiptir. Sertifika, Korece dil bilgisi için yeterlilik sahibi olunduğunun göstergesidir ve güçlü bir özgeçmiş oluşturmada etkilidir.

Korece sertifikası pek çok açıdan avantaj sağlamakla birlikte Kore’deki üniversitelere kabul edilmek ve Korece yeminli mütercim tercüman olmak için yeterli değildir. Kore’deki lisans bölümlerine kabul edilmek için Korece Yeterlilik Sınavı (TOPIK) puanı olması gerekir. Korece eğitimleri, Korece yeterlilik sınavından geçerli notu alabilmek için altyapıyı da oluşturmayı sağlar.

Korece Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Korece Türkçe ile aynı dil bilgisi özelliklerinde sahiptir. Bu yönüyle Asya dillerinin arasında öğrenmesi en kolay dildir. Dilin gramer yapısının yanı sıra kişisel unsurlar (yaş, çalışma disiplini vb.) da Kore dili öğrenme süresi üzerinde belirleyicidir.

Alfabenin farklılığı Korece öğrenme konusunda zorluk yaşanabileceği algısı oluşursa da 6 ay-1 yıl süresince Kore dilini öğrenmek mümkün olur. Film seyretmek veya sözlük kullanmak gibi yöntemler sayesinde Kore dilinin kısa sürede öğrenilmesi mümkündür.

Kore kültürünü öğrenmek isteyenler Korece öğrenmek için istek duyar. Nitekim Korece kursu, yabancı dil kursları arasında en popüler olanlardan biridir. Dil öğrenmenin mesleki gelişim için taşıdığı önem gereği Korece kurs programlarının meslek edindirme kursu olarak değerlendirilmesi de mümkündür.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.