Ana SayfaHaberlerÖğretmen Bilişim Ağına 6 Milyondan Fazla Katılım Gerçekleşti

Öğretmen Bilişim Ağına 6 Milyondan Fazla Katılım Gerçekleşti

MEB Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini amaçlayarak 24 Ocak 2022’de açılan Öğretme Bilişim Ağı ile ilgili veriler paylaştı. Buna göre Öğretmen Bilişim Ağına bugüne kadar toplam 6 milyon 111 bin 158 öğretmen katıldı. Öğretmenler, çok yönlü gelişimi destekleyen sisteme www.oba.gov.tr adresinden giriş yapıyor.

Öğretmenlerden ÖBA’ya Yoğun İlgi

Milli Eğitim Bakanı Özer, ilk kez 2021 yılında geliştirme çalışmaları yürütülen ÖBA’nın uygulamaya dönük mesleki gelişim çalışmaları içerdiğini vurguladı.  Özer ayrıca sistemin öğretmenler için kişisel ve mesleki gelişimi çok yönlü ele almayı sürdürdüğünü de belirtti. Öğretmen Bilişim Ağındaki hizmetlere dair değerlendirmelerde bulunan Özer, söylerine şöyle devam etti: “ Öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemek hedefiyle kurulan ÖBA üzerinden yüzden fazla eğitim yayınlandı. Öğretmenlerimizin 944 bin 763’ü ÖBA üzerinden açılan eğitimlerden en az birini başarıyla tamamladı.”

Özer ayrıca ÖAB’nin mesleki gelişimlere yönelik uygulamalar dışında okul düzeyindeki ihtiyaçları karşılayabilecek planlamaların da olduğunu aktardı. Yine öğretmenler arası iş birliğinin artırılması ve okulların gelişiminin desteklenmesi için de ÖAB’de Mesleki Gelişim Toplulukları programlarının yer aldığını bildirdi. Bunlarla beraber ÖBA’da senkron eğitim uygulanması için gerekli altyapının da bulunduğunu söyleyen Özer, “ÖBA’da ayrıca Kütüphane alanı da yer alıyor, Burada çok sayıda içerik sunuluyor. ÖBA’nın Android ile iOS uygulamaları da hazırlandı.”

Uzman ve Başöğretmenlik Eğitimleri İçin ÖBA Sistemi Hazır

Uzman ve başöğretmenlik eğitim programlarına kabul alan öğretmenler için de ÖBA üzerinden eğitim sunulacak. MEB Bakanı Özer, sistem için gerekli altyapısının sağlandığını ve programlardaki tam 240 adet videoya işaret dili çevirisinin eklendiğini de bildirdi.

Kaynak: http://www.meb.gov.tr/oba-uzerinden-acilan-egitimlere-6-milyondan-fazla-katilim-oldu/haber/27021/tr

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler