Ana SayfaHaberlerYKS 2022 Tercih Kılavuzu Yayınlandı!

YKS 2022 Tercih Kılavuzu Yayınlandı!

ÖSYM, 2022’de gerçekleşen ve sınav sonuçlarının açıklandığı YKS’ye ilişkin tercih kılavuzu yayınladı. Kılavuzda Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları bilgisi yer alıyor.

Tercih Yapacak Adaylar Kılavuzdan Yararlanabilecekler

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla beraber gözler tekrar ÖSYM’ye çevrilmişti. ÖSYM yaptığı duyuruyla üniversite programlarını ve programların kontenjan bilgilerini, adaylarla paylaştı. Bu yıl tercih yapacak adaylar, ön bilgiler eşliğinde tercih yapmak için 19-26 Temmuz arası kılavuza göz atabilecekler. Üniversiteye yerleşmeyi hedefleyen adaylar, ÖSYM sitesinden ilgili kılavuza yönelebilecekler.

Devlet Üniversitelerinde Toplam Kontenjan 870 Bin 822

Kılavuzun paylaşılmasıyla beraber devlet ve vakıf üniversitelerine ait kontenjanlar da açıklandı. Buna göre devlet üniversitelerinde; ön lisans, lisans ve özel yetenek programları için ayrılan kontenjan toplam 870 bin 822 olarak belirtildi. Vakıf üniversitelerinde ise ön lisans, lisans ve özel yetenek programları dahil olmak üzere toplam kontenjan 174 bin 320 olarak görüldü. KKTC üniversiteleri için de ayrılan toplam kontenjan 15 bin 674 oldu.

Öne Çıkan Bazı Programlar İçin Baraj Aynı Kaldı

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, mimarlık, mühendislik, hukuk ve öğretmenlik programlarında uygulanan en düşük başarı sıralaması bu yıl da değişmedi. Bu programları tercih etmek isteyen adaylar, kılavuzda belirtilen sıralamayı dikkate alarak tercihlerini gerçekleştirecekler. Programlar arasında en çok merak edilen bölümlerden olan hukuk için de bu yıl da aynı baraj sıralaması uygulanacak. Buna göre hukuk programını tercih etmek isteyenler, en az 125 bininci olarak hukuk tercihinde bulunabilecekler.

Sağlık alanının öne çıkan bölümü olarak tıp programında ise yine 50 bin barajı devam edecek. Aynı şekilde diş hekimliğinde de 80 bin başarı sıralaması esas alınacak. Gözde sağlık bölümleri arasındaki eczacılık da 100 bin barajı uygulanacak. Mühendislik alanında ise en az 300 bin, mimarlıkta 250 bin ve öğretmenlik programlarında da 300 bin başarı sıralaması şartı geçerli olacak.

Kaynak: https://www.osym.gov.tr/TR,23868/2022-yks-yuksekogretim-programlari-ve-kontenjanlari-kilavuzunun-yayimlanmasi-19072022.html

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler