Ana SayfaHaberlerÖSYM Başkanı Halis Aygün, YKS ile İlgili Verileri Paylaştı

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, YKS ile İlgili Verileri Paylaştı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Başkanı Halis Aygün, YKS sonuçlarının açıklanmasından ardından sınavla ilgili verileri paylaştı. Aygün, 2022 YKS’de sorulan toplam 680 sorudan iptal edilen soru olmadığını açıkladı.

Aygün, YKS ile İlgili Değerlendirmelerde Bulundu

Bu yıl gerçekleşen YKS’nin en yüksek katılımlı sınav olduğunu aktaran Aygün, Temel Yeterlilik Testine başvuran adayların 3 milyon 8 bin 287 bulduğunu, sınava katılan aday sayısının ise 3  milyon 8 bin 287 olduğunu belirtti. Alan Yeterlilik Sınavına başvuran 2 milyon 56 bin 466 adaydan, 1 milyon 852 bin 678 adayın sınava katıldığını da bildirdi. YDT olarak adlandırılan Yabancı Dil Testine başvuran 168 nim 418 adaydan, sınava katılan aday sayısı da 132 bin 485 olarak görüldü.

TYT ve AYT’ye giren aday sayısı ile ilgili de veriler paylaşan Aygün, TYT’ye giren kadın ve erkek sayısının hemen hemen aynı olduğunu, bununla beraber AYT girenlerin yüzde 53’ünün kadın, yüzde 47’sinin ise erkek olduğunu aktardı. YDT’ye katılan adaylardan yüzde 60’ının ise kadın, yüzde 40’nın da erkek olduğunu belirtti.

YKS Testlerinin Ortalamaları Belli Oldu

Sınavın açıklanmasıyla YKS testlerinin ortalama doğru cevap ortalamaları da netleşti. TYT Türkçe alanında, 17,7, Sosyal Bilimler testinde 7,9, Temel Matematik testinde 6,9 ve Fen Bilimleri testinde ise 3,2 doğru cevap sayısına ulaşıldı. AYT matematik alanında sorulan 40 sorunun ortalama doğru sayısı  7,2, AYT Türk Dili ve edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 alanındaki alt testlerde ise Türk Dili ve edebiyatı 6,6, Tarih-1 2,6 iken, coğrafya-1 ise 2,6 ortalama doğru sayısı olarak bildirildi. AYT Fen Bilimleri testinin ortalama doğru sayısı ise fizikte 2, kimyada 1,5 ve biyoloji alt testinde ise 2 olarak belirtildi. AYT Sosyal Bilimler-2 testine ait verilerde de tarih-2 1,9, coğrafya-2 testi 3,6, felsefe grubu testinde ise 2,1 ortalama doğru sayısı olduğu bildirildi. YDT’nin ortalama doğru sayısı ise Almanca’da 36,1 net, Arapça testinde 35,5, Fransızca testinde 38,7, İngilizce 39,1 ve Rusça testinde de 41,4 olarak görüldü. Bununla birlikte YKS’de 96 bin 518 aday ise sıfır çekti.

TYT Türkçe ve Sosyal Bilimler Alt Testlerinde Kadın Adayların Cevap Ortalaması Daha Yüksek

ÖSYM Başkanı Halis Aygün ayrıca cinsiyete göre doğru cevap sayısı ortalamaları hakkında da bilgi verdi. Buna göre TYT’deki Türkçe ve Sosyal Bilimler alt testlerinden kadın adayların ortalama netleri daha fazlayken, Fen Bilimleri alt testlerinde kadın ve erkek adayların ortalamaların eşit olduğu paylaşıldı. TYT Matematik’te ise erkek adayların ortalamaların daha yüksek olduğu görüldü. YDT testlerinde ise Almanca, Fransızca ve Rusça dillerinde kadın adaylar, Arapça ve İngilizce’de ise erkek adaylar daha başarılı oldular.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün son olarak 27 Temmuz-5 Ağustos tarihlerinde yapılacak YKS tercihlerinin de şimdiden hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/osym-baskani-aygun-2022-yksde-toplam-680-soru-soruldu-ve-iptal-edilen-soru-olmadi/2639188

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler