Ana SayfaHaberlerMesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Yüzde 1'lik Başarı Diliminden Öğrenci Aldı

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Yüzde 1’lik Başarı Diliminden Öğrenci Aldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS yerleştirme sonuçlarına göre mesleki ve teknik Anadolu liselerinin yüzde 1’lik başarı diliminden öğrenci aldığını bildirdi.

Bakanlıkça yapılan yazılı açıklamada, LGS yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonraki süreçte öğrencilerin, farklı alanlarda eğitim veren mesleki ve teknik Anadolu liselerine büyük ilgi gösterdiği belirtildi.

Siber güvenlik alanında “siber muhafız” yetişen Pendik Teknopark MTAL, ilk kez bu sene öğrenci alan Demirören Medya MTAL, ASELSAN MTAL, Arnavutköy İstanbul Havalimanı MTAL ve İTÜ MTAL’in yüzde 1’lik dilimle öğrenci aldı.

“Türkiye’de mesleki eğitimle ilgili algı tersine çevrildi”

Yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Özer, Türkiye’nin birçok alanda atılım yaparken, okulların teknolojiye uygun şekilde dizayn edildiğini belirterek, şu bilgileri paylaştı:

Birçok farklı alanda öğrenci yetiştiren mesleki ve teknik liselerini devreye soktuk. Bunun gibi farklı alanlarda diğer meslek liselerine model olabilecek okullar açtık. Bu, Türkiye’de mesleki eğitimle ilgili algıyı değiştirdi. Bugün mesleki eğitimi başarılarıyla konuşur hale geldik.”

LGS yerleştirme sonuçları belli olduktan sonraki süreçte mesleki ve teknik Anadolu liselerine yönelimlerin arttığını vurgulayan Özer, bu liselerin yüzde 1’lik başarı diliminden öğrenci almasının tarihi bir başarı olduğunu belirtti.

Mesleki eğitimin daha güçlü hale geleceğini belirten Özer, şu açıklamayı yaptı: “Daha önce ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Konya ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yüzde 1’lik başarı diliminden öğrenci almışlardı. Bu sayede başarılı öğrencilerin mesleki teknik eğitime yönelimlerinin arttığını göstermişlerdi. Bu yıl bunlara Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de katıldı ve en yüksek puanla mesleki eğitimde öğrenci almayı başardı.

Sadece sınavlı okullarda değil, sınavsız yerel yerleştirmede de TOBB’la, İSO’yla İTO’yla, ATO’yla, ASO’yla iş birliği içerisinde yürüttüğümüz meslek liselerinde doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığını görüyoruz. Mesleki eğitime sektör temsilcilerini ne kadar dahil edersek süreçlerin başarılı bir şekilde yönetildiğini göstermesi açısından kısa sürede meyvesini veren sonuçla karşı karşıyayız. İnşallah bu iş birliklerini güçlendirerek mesleki eğitimi daha güçlü kılacağız.”

Kaynak:

https://www.aa.com.tr/tr/egitim/bakan-ozer-mesleki-ve-teknik-anadolu-liseleri-yuzde-1lik-basari-diliminden-ogrenci-alarak-tarihi-basariya-imza-atti/2649118

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler