Ana SayfaKurslarSanat, Spor, HobiLüle Taşı İşleme Kursu Eğitim Programı

Lüle Taşı İşleme Kursu Eğitim Programı

Lüle Taşı İşleme Nedir?

Türkiye Eskişehir kökenli eski el sanatlarından biri de lüle taşı işlemeciliğidir. Lüle taşlar yapıları gereği yumuşak, ince gözeneklere sahip beyaz ton ağırlıklı taşlardır. Eskişehir’de bol bulunmasından ötürü bu taşa Türkiye’de Eskişehir Taşı da denir. Lüle taşı işlemesi ise başta Eskişehirli ustalar olmak üzere lüle taşı işleme ustaları tarafından ele alınan işlemler toplamını ifade eder. Lüle taşı işlemeciliğine yönelik bilgilerin yer aldığı kurslar ise hobi ve profesyonel amaçlarla lüle taşı işlemesini konu edinir. Lüle taşı işleme kursu genel olarak lüle taşı işlemesinde bilinmesi gerekenleri aktararak bu alanda ilerlemek isteyenlere yol gösterir.

Lüle Taşı İşleme Kursu Nedir?

Kurs programı, çıkarılan lüle taşlarının çeşitli kullanım nesnelerine nasıl dönüştüğünü konu alır. Bu kapsamda lüle taşı işlemeciliği ile neler yapılabileceği de açıklanır. Pipo, biblo, süs eşyası ve sigara ağızlığı gibi farklı kullanımlara sahip eşyaların tasarımına dair bilgiler aktarılır. Lüle taşı kursu, genellikle halk eğitim merkezleri ile kimi sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir. Bununla birlikte lüle taşı işleme eğitiminin açılması için yeterli talebin olması gerekir. Açılan eğitimler, lüle taşı işleme adımlarını aktarma amacı taşır.

Lüle taşı işleme kursunun genel ders içerikleri şu şekildedir:

 • Tasarı İlkeleri
 • Lüle Taşı İşlemeciliğinde İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Basit Geometrik Formlar
 • Ergonomik Risk Etmenleri
 • Lüle Taşı İşleme ve Ürün Oluşturma Adımları
 • Lüle Taşı İşleme ve Desen Çiziminde Kullanılan Malzemeler
 • Lüle Taşına Uygun Model Çıkarma
 • Lüle Taşı İşlemesinde Rumi Çizimler
 • Ürünlerin Bakımı ve Onarım Aşamaları

Derslerin tamamlanmasıyla kursiyerin bilgi kazanımını belgeleyen sertifika sınavı uygulamasına geçilir. Yapılan sertifika sınavından kurs merkezinin belirlediği geçme notu ve üzerinde puan alanlar, katılım belgesi veya kursa katılım sertifikası almaya hak kazanırlar.

Lüle Taşı İşleme Kursu Ders Süresi

Lüle taşı işleme kurs programı, çoğu kurs merkezinde en az 100 saatlik ders süresi içermektedir.

Lüle Taşı İşleme Kursuna Kimler Katılabilir?

Lüle taşı işleme kursuna bu alanda bilgi ve fikir sahibi olmak isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte lüle taşı işlemeciliğinde alanında çalışmak için işe ilgili olmak ve ustaların yanında çırak eğitimine başlamak da gerekir.

Online Lüle Taşı İşleme Eğitimi Var Mı?

Lüle taşı işleme eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Lüle taşı işleme aşamalarını ve mesleki standartları konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online lüle taşı işleme kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online lüle taşı işleme eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online lüle taşı işlemeciliği programı, alana yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Lüle Taşı İşleme Kursu Faydalı Mıdır?

Online lüle taşı işleme kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerik aracılığıyla meslekte ve alanda dikkat edilmesi gerekenleri ve işleme sanatı adımlarını öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online lüle taşı işleme kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

 Lüle Taşı İşleme Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla bitiren katılımcılar;

 • Lüle taşı işlemeciliği alanına dair genel bilgileri,
 • Ergonomik tasarım ilkelerine göre lüle taşı işleme aşamalarını,
 • Lüle taşı ile hangi eşyaların yapılabileceğini,
 • Lüle taşı işlemeciliğinde kullanılan desenler ve özelliklerini,
 • Lüle taşı işlemesinde kullanılan rumi çizimin özelliklerini,
 • Lüle taşı aracılığıyla takı tasarım ve süs eşyası yaratma işlemlerini,
 • Desen aktarmada kullanılan yöntem ve teknikleri,
 • Desen çizmek için kullanılan malzemeleri,
 • Lüle taşı işleme adımlarında alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını,
 • Lüle taşı işlemeciliği kapsamında taşa uygun model çıkarmayı,
 • Çıkarılan ürünlerin bakımı ve onarımı işlemlerini öğrenmiş olurlar.

Lüle Taşı İşleme Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, lüle taşı işletmeciliği mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Lüle Taşı İşleme Kurs Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan lüle taşı işleme kurs belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.