Ana SayfaBlogHangisi Daha İyi?En İyi Sosyal Sorumluluk Projeleri

En İyi Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal sorumluluk projeleri toplumsal farkındalık oluşturmak ve dezavantajlı kesimin sesini duyurmak için oldukça önemli. Peki, sosyal sorumluluk projesi nasıl özelliklere sahip olmalı? Oluşturduğumuz en iyi sosyal sorumluluk projeleri listemiz sayesinde bu soruya ve konuya ilişkin merak ettiğiniz farklı sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Türkiye’deki En İyi Sosyal Sorumluluk Projeleri Örnekleri

Türkiye’de öğrenci toplulukları, şirketler ve dernekler tarafından çok sayıda sosyal sorumluluk projesi oluşturulmakta. Fikirlerin ötesine geçerek projeye dönüşen ve “en iyi” olarak nitelendirilen sosyal sorumluluk projeleri:

Çocuk Tiyatrosu – Eti

Eti Çocuk Tiyatrosu en eski sosyal sorumluluk projelerinden biridir. Türkiye’nin tüm illerinin yanı sıra Kıbrıs’ta da dolaşan Eti Çocuk Tiyatrosu, şüphesiz sanat alanında yapılmış en iyi sosyal sorumluluk projesidir. Çocuklara ücretsiz tiyatro sergileyen Eti Çocuk Tiyatrosu, milyonlarca çocuğu tiyatroyla tanıştırmıştır. Pandemi döneminde “evde kalan” çocuklar proje kapsamında düzenlenen dijital çocuk tiyatrosu ile tiyatrosuz kalmamıştır. Eti Çocuk Tiyatrosu’nun “Her Çocuk Bir Dünya” adlı projesi kapsamında düzenlenen yarışmalar da çocukların hayal gücünü genişletmelerini sağlamıştır. Proje, hayata geçirildiği günden bugüne dek birçok ödülün sahibi olmuştur.

Temiz Tuvalet – Opet

20 yıllık bir sosyal sorumluluk projesi olan Temiz Tuvalet ile devam ediyoruz. Toplumda temizlik ve hijyen konusunda farkındalık oluşturan proje Opet istasyonlarında başlamış, daha sonra yaygınlık göstermiştir. Başlangıçtan beri aralıksız devam eden proje kapsamında birçok reklam filmi hazırlanmıştır. Temiz Tuvalet Projesi, birçok değişim ve standarda temel oluşturmuştur. Proje, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından “en etkili proje” ödülüne layık bulunmuştur.

Baba Beni Okula Gönder – Aydın Doğan Vakfı

Baba Beni Okula Gönder Projesi, Aydın Doğan Vakfı tarafından 2005 yılında hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında kız çocuklarına yardım sağlanmış, kız çocuklarının ailelerine maddi destek verilmiştir. Bu sayede 10 bini aşkın kız çocuğu eğitim yaşamına devam edebilmiştir. Proje, aktif olduğu süreçte farklı kurumlar tarafından “yılın en iyi kampanyası”, “en yaratıcı sosyal sorumluluk kampanyası”, “yılın en iyi sosyal sorumluluk projesi” gibi ödüller almıştır. Proje, amacına ulaşarak toplumda eşitlik sağlanmasında etkili olmuştur.

Turkcell – Kardelenler

Kardelenler Projesi, 23 yıl önce Turkcell ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından hayata geçirilmiştir. Proje sayesinde maddi imkanların kısıtlı olması nedeniyle okuyamayan binlerce kız çocuğu eğitim hayatına devam edebilmiştir. Proje, eğitim alanında Türkiye’de yapılan sosyal sorumluluk projeleri arasında en iyilerden biridir. Projenin aldığı ödüller ve binlerce kız çocuğunun diploması da bunun göstergesi.

Düşler Akademisi -Vodafone

Düşler Akademisi Projesi, Türkiye Vodafone Vakfı’nın Alternatif Yaşam Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle 2008 yılında hayata geçirilmiştir. Çok sayıda destekçisi olan proje sayesinde özellikle gençler arasında gönüllülük olgusu yaygınlaşmıştır. Binlerce engelli gence umut olan projeyle Türkiye’nin en kapsamlı işaret dili eğitim uygulaması geliştirilmiştir. Düşler Akademisi Projesi, dünya çapında ödüllere layık görülmüştür.

Her Kızımız Bir Yıldız – Mercedes-Benz Türk ve ÇYDD

Her Kızımız Bir Yıldız projesi, Mercedes-Benz Türk ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin 19 yıldır sürdürdüğü sosyal sorumluluk projesidir. Eğitimde fırsat eşitliğine dikkat çeken bu proje, her yıl 1000 kız öğrencinin burs almasını sağlamıştır. Proje kapsamında eğitim bursu olan kız öğrenciler, eğitimlerini tamamladıktan sonra Mercedes-Benz bünyesinde mavi yakalı çalışan kadın olarak yaşamlarına devam etmiştir.

Dijitalde Hayat Kolay – Türk Telekom

Habitat Derneği ve Türk Telekom iş birliği ile yürütülen Dijitalde Hayat Kolay Projesi, girişimci kadınlara dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama konularında eğitim fırsatı sunmuştur. 81 ilde 10 bin kadına eğitim verme hedefiyle hayata geçirilen proje, Türkiye’de iş modeli olarak birçok şirket tarafından uygulanmıştır.

sokakta ilk adımlar projesi

Sokakta İlk Adımlar – Renault

En iyi sosyal sorumluluk projeleri örnekleri vermeye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da desteklenmiş olan Sokakta İlk Adımlar Projesi ile devam ediyoruz. Total Oil petrol şirketinin de destek verdiği bu kampanyanın amacı çocukların trafikteki risklerin ve tehditlerin farkına varmasını sağlamaktır. Proje kapsamında, ilkokul eğitim kademesindeki öğrencilere yol güvenliği konusunda eğitimler verilmiştir. Renault Sokakta İlk Adımlar Projesi kapsamında verilen eğitimler, trafik uzmanları ve pedagoglar tarafından hazırlanmıştır. Türkiye’nin en uzun soluklu yol güvenliği eğitim projesi olan Sokakta İlk Adımlar, birçok ödülün de sahibi olmuştur.

Aile İçi Şiddete Son – Hürriyet

Türkiye’deki en eski sosyal sorumluluk kampanyalarından biri de Hürriyet tarafından 2004 yılında hayata geçirilen Aile İçi Şiddete Son Projesidir. Proje kapsamında başlangıçta haberler aile içi şiddete son logosuyla kullanılmıştır. Ardından kitapçıklar, broşürler, afişler yayımlanmış ve reklam kampanyaları düzenlenmiştir. Kampanya kapsamında 40 bini aşkın kişiye farkındalık eğitimi verilmiştir. Proje, birçok farklı kurum tarafından “en iyi sosyal sorumluluk projesi”, “yaratıcılık”, “insan hakları” gibi ödüllere layık bulunmuştur.

Sosyal Sorumluluk Projeleri Hakkında SSS

Sosyal Sorumluluk Nedir?

Dünyanın daha yaşanabilir olması, sürdürülebilir çevre yaratılması ve toplumsal farkındalığın başlaması için yapılan çalışmalar sosyal sorumluluk olarak adlandırılır. Hem bireysel hem kurumsal olarak sosyal sorumluluk çalışmaları yapılabilir. Böylece ekonomi ve ekosistem arasında denge oluşur.

Sosyal Sorumluluk Projesini Kimler Yapabilir?

Sosyal sorumluluk çalışmaları hem bireyler hem de kurumlar tarafından yapılabilir. Bireylerin yaptığı sosyal sorumluluk çalışmalarına kan bağışı örneğini verebiliriz. Kurumsal sosyal sorumluluk ise sivil toplum kuruluşları, devlet ya da özel sektör paydaşları tarafından sosyal, çevresel ve ekonomik sorumlulukların yerine getirilmesi için yapılır.

Sosyal Sorumluluk Projesi Hangi Alanlarda Yapılır?

Sosyal sorumluluk projesi birçok farklı alanda yapılabilir. Ülkemizdeki projeler örneklerden görüldüğü üzere çoğunlukla eğitim alanındadır. Eğitim dışında şu alanlarda da sosyal sorumluluk projeleri uygulanabilir: Ekonomik ve hayırsever sorumluluk, cinsiyet eşitliği, insan hakları, engelli bireyler, yoksulluk, kimsesiz çocuklar, sağlık.

Özetle;

Ahlaki değerlere dayanan ve topluma fayda sağlayan sosyal sorumluluk projelerine her daim ihtiyaç var. Bu bağlamda sosyal sorumluluk projesi fikirleri arayışındakiler için ilham kaynağı olması için en iyi sosyal sorumluluk projeleri listesi oluşturduk. Sesinizi duyurmak isteyeceğiniz sosyal sorumluluk projelerinizi hakkaniyet, empati, merhamet ve saygı duygularının etrafında geliştirmenizi öneririz. Bu tür konularda daha fazla bilgiye ulaşmak için blog sayfamızı takipte kalın.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.